TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Projeler
TURKEY Robert Koleji, Murat Karamancı Öğrenci Merkezi, Istanbulİstanbul’daki Robert Koleji içerisinde yer alan Murat Karamancı Öğrenci Merkezi, “Sürdürülebilirlik”, “Geri dönüştürülebilirlik” ve “Tekrar kullanım” prensiplerinin iyi bir örneği olan bir eğitim binası olup genç jenerasyonun daha özgür ve daha parlak bir geleceği resmedebileceği çok işlevli bir çevre yaratmayı hedeflemiştir.
Proje Sahibi: Robert Koleji
Mimar: Ahmet Alatas Workshop

Müşavir Mühendis: Werkraum Ingenieure

Çelik Yüklenicisi: Algan Celik

Tamamlanma Tarihi: Nisan 2016

Çelik Tonajı: 58 Ton

 

İstanbul’daki Robert Koleji içerisinde yer alan Murat Karamancı Öğrenci Merkezi, “Sürdürülebilirlik”, “Geri dönüştürülebilirlik” ve “Tekrar kullanım” prensiplerinin iyi bir örneği olan bir eğitim binası olup genç jenerasyonun daha özgür ve daha parlak bir geleceği resmedebileceği çok işlevli bir çevre yaratmayı hedeflemiştir.

Projenin yer aldığı Robert Koleji, Amerika Birleşik Devletleri dışında yer alan en eski Amerikan akademik enstitülerinden biridir. Okul, inşaat faaliyetlerinin tarihi eserleri koruma kanunlarından dolayı yasak olduğu İstanbul Boğazı üzerinde yer almaktadır. Okuldaki binalar 1914 ile 1925 yıllarında inşa edilmiştir ve tarihi bina olarak sınıflandırılmaktadır.

Yukarıda bahsedilen yasaklardan ötürü okul konseyi, 2010 yılında inşa edilmiş ve Bubble ismi ile anılan çadır örtülü spor salonu mekanını proje lokasyonu olarak seçmeye karar vermiştir. Dolayısı ile tasarım, mevcut Bubble membrane ile aynı resmi görüntü ve düşey çizgi ile sınırlandırılmıştır.

 


Çelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton