TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Yarışma
2017 Avrupa Yapısal Çelik Birliği Tasarım Ödülleri’nde Türkiye Gururu1997 yılından beri her iki yılda bir çelik yapı tasarımlarını ödüllendiren Avrupa Yapısal Çelik Birliği’nin 2017 Avrupa Yapısal Çelik Birliği Tasarım Ödülleri’nde Türkiye’den katılan Ahmet Alataş Mimarlık tarafından hazırlanan Robert College Murat Karamancı Öğrenci Merkezi, Avrupa’nın En İyi Projesi seçilerek büyük bir gurur yaşattı.

eliğin mimarî ve yapım alanında yaratıcı ve mükemmel kullanımını teşvik etmek amacıyla Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork) (ECCS) tarafından iki yılda bir düzenlenen Avrupa Çelik Yapı Tasarımı Ödülleri, (The European Steel Design Awards) bu yıl ilk kez ülkelerden üçer projenin katılması öngördü. Böylece Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından yarışmayla belirlenen üç proje ECCS’e gönderildi. Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen Ulusal Çelik Yapı Ödülleri jürisi, yaptığı değerlendirme sonunda Yapı Kategorisi’nde aşağıdaki 3 proje sıralamasız olarak oybirliğiyle ödüle değer bulmuş, ancak Avrupa Çelik Yapı Tasarımı yarışmasına tek projeyle katılınacaksa Student Center projesiyle katılmanın uygun olacağını belirtmişti: Robert College Murat Karamancı Öğrenci Merkezi projesi Vodafone Arena projesi Bursa Kadıyayla Teleferik İstasyonu projesi. Ahmet Alataş Mimarlık tarafından hazırlanan Robert College Murat Karamancı Öğrenci Merkezi projesi 14 Eylül 2017 tarihinde Kopenhag’da düzenlenen European Steel Design Awards Ödül Töreni’nde Avrupa’nın en iyi çelik yapı projesine verilen Award of Excellence Ödülü’nü alarak bizlere tarifi imkansız bir gurur ve mutluluk yaşattı.

 

11 Avrupa ülkesinden katılan projeler değerlendirildiğinde, ödüle değer görülen projelere Award of Merit verildi.

AVUSTURYA: Oasis of the Light – The Dome of the Louvre Abu Dhabi

ÇEK CUMHURİYETİ: Bolt Tower in Ostrava-Vitkovice

DANİMARKA: Amager Bakke

FİNLANDİYA: Burj Al Arab Terrace

FRANSA: Bordeaux Stadium/ Nouveau Stade de Bordeaux

ALMANYA: Sartorius Building 13

HOLLANDA: Atrium in Office Complex De Resident

NORVEÇ: Kimen Kulturhus

PORTEKİZ: Museum of Art, Architecture and Technology

İSVEÇ: Odenplan

TURKİYE: Murat Karamancı Student Center

 

Award of Excellence

Sıra Avrupa’nın en iyi Çelik Yapı Ödülü’nün açıklanmasına geldiğinde, nefesler tutuldu. Avrupa Mimarlar Konseyi (ACE) Başkanı Luciano Lazzari sahneye geldi ve Award of Excellent ödülünü alan projenin hangi kriterlere göre seçildiğini açıkladı: Seçilen proje doğa ile uyumlu, sürdürülebilirlik prensiplerine uygun, insani içerikli, hafif ancak estetik güçlendirmelerle tamamlanmış bir proje olduğunu belirtti. Bu açıklamanın sonunda kazanan projeyi açıkladı: Robert College Murat Karamancı Öğrenci Merkezi projesi.

Sahneye projenin paydaşlarından Ahmet Alataş, Murat Karamancı, Peter Bauer, Alexander Holzmann çıktılar ve ödüllerini ACE Başkanı ile Danimarka Yapısal Çelik Derneği Başkanından aldılar. Robert Kolej ve ALGAN Çelik’in ödüllerini de onların adına proje müellifi Ahmet Alataş aldı.

 

Public Award

Bu yıl ilk kez, Jüri kararı ile seçilen projelere ilave olarak ECCS Facebook sayfası üzerinden Halk Oylaması’na başvuruldu. Bu yolla verilecek ödülün amacı yarışmaya katılan projeleri çok daha fazla kişinin beğenisine sunmak, çelik yapılar konusundaki bilincin yaygınlaşmasına yardımcı olmaktı. Projeler, Dünya üzerinde 200.000’in üzerinde facebook izleyicisi tarafından görüldü. 13 Eylül 2017 akşamı itibariyle en fazla beğeni (like) alan proje yine Murat Karamancı Öğrenci Merkezi projesi oldu. Beğeni (like) sayımı 14 Eylül sabahı yapılacaktı. Ancak, son

akşam Finlandiya projesi olan Burj Al Arab Terrace projesi çok oy alarak öne geçti ve Public Award ödülünü almaya hak kazandı. Türkiye’den katılan diğer iki proje de dahil olmak üzere hepsi birbirinden güzel projeler içinde Avrupa’nın en güzel çelik yapı ödülünü alan Robert College Murat Karamancı Öğrenci Merkezi projesi güne damgasını vururken, Türk Yapısal Çelik Derneği, uluslararası ortamda göğsümüzün kabarmasına vesile olan Mimar Ahmet Alataş başta olmak üzere projenin tüm paydaşlarını gönülden kutlamaktadır.

Bu yarışmada bir kere daha görülmüştür ki çelik gücü, dayanıklılığı, tasarımda sağladığı elastikiyet, uyarlanabilir olması, geri dönüşüm ve tekrar kullanılabilme özellikleriyle yüksek performansa sahip olduğu bilinen bir malzemedir. Bugünün şehirleri süratle gelişiyor ve değişiyor, binalarında aynı şekilde değişimine ihtiyaç var. Çelik, bir yandan tasarımda yaratıcılığa imkan verirken, diğer taraftan çevrimsel ekonomiye ulaşmak için mükemmel bir malzemedir. Projeler aşağıda isimleri belirtilen Uluslararası Jüri üyeleri tarafından değerlendirildi: Jørn Nielsen, Danimarka Çelik Enstitüsü Direktörü ve ECCS başkanı, Lasse Kilvær, Mimar, ECCS Mimarlık ve Ödül Komitesi Başkanı, PMB temsilcisi, Luciano Lazzari, Mimar, Avrupa Mimarlar Konseyi (ACE) Başkanı, İtalya Ulrik Støttrup-Andersen, Rambøll Teknik Direktörü, İnşaat Mühendisi, Danimarka, Michael Krarup, Mimar, Architect Gottlieb Paludan, Danimarka, Sophie Delair, ECCS Halkla İlişkiler Müdürü.

 

Öğrenci Ödülleri

Ödül Töreni’nde ilk sırada öğrencilerin ödülleri vardı. Almanya, Norveç ve Türkiye’den katılan projelerin öğrencileri ödüllerini almak üzere sahneye gelip, projelerini özet olarak anlattılar. Türkiye’den, İTÜ öğrencileri de hazırladıkları Eşik Muratpaşa İskelesi projesi ile ilgili ödüllerini aldılar.

Bilal TORĞUL, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık

İdris DEMİRLİ, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık

Ümit Nurullah YÜRÜK, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık

Abdüsselam ŞAHİN, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat MühendisliğiÇelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton