TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Projeler
HOLLANDA Office Complex De Resident Avlusu, LaheyHelicon ve Castalia binaları arasındaki açık alan olan Parnassus meydanına bir çatı yapılarak alan şimdi Sağlık Refah ve Spor Bakanlığı ile Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı için komusal, yarı halka açık bir giriş avlusu haline gelmiştir.
Proje Sahibi: Rijksgebouwendienst
Mimar: Cepezed

Müşavir Mühendis: Antea Group

Çelik Yüklenicisi: eijmans Nelissen van Gerwen

Helicon ve Castalia binaları arasındaki açık alan olan Parnassus meydanına bir çatı yapılarak alan şimdi Sağlık Refah ve Spor Bakanlığı ile Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı için komusal, yarı halka açık bir giriş avlusu haline gelmiştir. Yetmiş metreden fazla uzunluğu ve yirmi metre yüksekliği ile avlu, tamamen benzersiz bir deneyim sağlarken mevcut mimariyi olabildiğince az etkilemektedir.

Avlu yapısı, yetmiş metre açıklığı geçen onsekiz geniş çelik portal ve üzerindeki cam çatıdan oluşmaktadır. Her iki uçta yer alan transparan cepheler, 3,6 metre aralıkla yerleştirilmiş ve her biri beş metre uzunluğundaki döner kapılarla sonlanmakta, 1 metre derinliğindeki kompozit portal profiler ise beyaz çelik cephe kaplaması ve gergin kumas ile kaplanmıştır.

Portallar, belli bir açıdan bakıldığında hala orijinal binanın mükemmel manzarasını korurken uzunlamasına bakıldığında emsalsiz bir atmosfer yaratacak şekilde tiyatro dekoru izlenimi yaratmaktadır.


Çelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton