TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Projeler
ALMANYA Sartorius Binası No.13İmar planımızın bir sonucu olarak uluslararası bir tibbi ürün ve laboratuvar ekipmanı tedarikçisi olan Sartorius, iki lokasyonunu tek bir kampüs içerisinde birleştirmektedir.
 Proje Sahibi: Sartorius SIV
Mimar: Bunemann & Collegen GmbH

Müşavir Mühendis: DREWES – SPETH Beratende Ingenieure im Bauwesen Partnerschaftsgesellschaft mdB

Çelik Yüklenicisi: stahl-verbundbau gmbh

Haslinger Stahlbau GmbH

Çelik Tonajı:1.850 Ton

 

İmar planımızın bir sonucu olarak uluslararası bir tibbi ürün ve laboratuvar ekipmanı tedarikçisi olan Sartorius, iki lokasyonunu tek bir kampüs içerisinde birleştirmektedir. Kilit görevlerden biri, yeni üretim tesisini hassas terazileri içinde barındıracak şekilde inşa etmektir. Tasarım, şirket değerleri olan açıklık, sürdürülebilirlik ve tasarruf hakkını 25.000 metrekarelik kat alanına yansıtmaktadır. Şartname, basit uyumluluktan sürekli evrimleşen üretim proseslerine, tasarımın yaratıcı kalitesine dair yüksek taleplerden DGNB Gold sertifikasyonuna kadar birçok farklı özelliği içerisinde barındırmaktadır.

Üretim binasının yük taşıyıcı yapısı, özellikle işlevsellik ve ekonomi yönündeki talepler olmak üzere çok yüksek bir standardın gerekliliklerini sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Hassas cihazların ince ayar ve kalibrasyon prosedürleri, üretim sürecinin önemli kısımlarıdır. Böylece yük taşıyıcı yapının hizmete elverişlilik kriterleri, titreşimlere karşı korumaya dair yüksek gereklilikler doğrultusunda tanımlanmıştır.

Yangından koruma önlemlerine destek amacıyla tüm kampüs genelinde sprinkler sistemi yerleştirilmiştir. Yük taşıyıcı sistem için 30 dakikalık yangın direnci şartı getirilmiştir.

Mimarlar, yapısal mühendisler ve bina hizmetleri mühendislerinden oluşan ekip, çözümü kullanıcılar ile yakın işbirliği içerisinde adım adım geliştirmiştir. Üretim süreci, zemin bitişleri planlanmamış olduğundan boyutsal hassasiyet konusunda yüksek standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.


Çelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton