TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Yapısal Çelik Günü
YAPISAL ÇELİK GÜNLERİNİN 18’İNCİSİ DE GERİDE KALDITürk Yapısal Çelik Derneği’nin kült etkinliği, sektör oyuncularının tüm gruplarını buluşturan Yapısal Çelik Günleri’nin 18’incisi, 26 Ekim 2017 Perşembe günü İstanbul Mariotte Otel’de yapıldı.
Yapısal Çelik Günleri, Türk Yapısal Çelik Derneği için heyecan ve gurur günü. Türkiye’de çelik yapı adına yapılanlar yapılamayanlar, her yıl bu alanın önemli simalarıyla birlikte Yapısal Çelik Günlerinde buluşuyor.
 

Sektör kuruluşlarının maddi manevi destekleriyle gerçekleştirilen Yapısal Çelik Günlerinde bu yıl Kurumsal Destekçi olarak Çelik İhracatçıları Birliği - ÇİB yanımızda oldu. Ana destekçilerimiz Erdemir Grubu, ideCAD, International Paint, Metal Yapı, Kanat Boya ve Kroman Çelik idi. Firma Alanı Katılımcılarımız ise Computer Engineering, Doralp Yapı, Efectis Era Avrasya, FGA Mimarlık, Kansai Altan Boya, Mim Mühendislik, Eplus Kimya ve Sherwin-Williams olarak sıralandı. Kuruluşlarımız etkinliğimize maddi destek olmanın yanı sıra otel fuayesinde kurulan standlarda gün boyunca etkinlik katılımcılarıyla buluşup bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. Küçük bir ihtisas fuarı kıvamındaki ortam, samimi bir bilgi paylaşımı atmosferi yaşattı.

Her yıl olduğu gibi Atatürk ve Cumhuriyeti kuranlara saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 18. Yapısal Çelik Günü’nde Açılış Konuşmasını Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı H. Yener Gür’eş gerçekleştirdi. Bu yıl 25. Yılı’nı kutlayan Türk Yapısal Çelik Derneği’nin 25 Yıllık çalışmalarının küçük bir özetini yapan Yener Gür’eş, konuşmasının devamında sektörün istatistiksel değerleri, vizyonu ve sorunlarına değinerek, Türk Yapısal Çelik Derneği’nin geliştirdiği projelere yer verdi. TUCSA Başkanı H. Yener Gür’eş’in ardından kürsüye gelen Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci de malzemesinden üretimine çelik yapı sektörünün ihracat gücünü aktardı.

“Çelik Yapıların Nedenleri ve Nasılları”

18. Yapısal Çelik Günü’nün sabah bölümü bir açık oturum platformuyla devam etti. “Çelik Yapıların Nedenleri ve Nasılları” konulu oldukça geniş bir çerçeveyi ele alan açık oturumun Moderatörlüğünü SteelORBIS’ten Mesut Özdöl üstlendi. Tekfen Mühendislik Genel Müdürü Alparslan Güre, Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Atamer ve Türk Yapısal Çelik Derneği Kurucu Üyesi Selçuk Özdil’in katıldığı açık oturumda, Türkiye’de çelik yapılar alanında yaşanan tüm gelişmeler nedenleriyle gündeme taşındı, yorumlandı.

Sektörün Sorunları ve Yenilikler Sabah saatlerinde iki salonda birden başlayan etkinliğin Lal Salonu’nda ise “Sektörün Sorunları ve Yenilikler” bölümünün sunumları yapıldı.

GALDER Genel Sekreteri Burcu Akman ve GALDER Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Halaç’ın birlikte sundukları “Yapısal Çeliklerde Sıcak Daldırma Galvaniz Uygulamaları; Avantajlar ve Tasarım Prensipleri” konulu sunumla başlayan toplantılar, FGA Mimarlığın davetiyle yurtdışından gelen Adam KOZOUSEK’in “Çelik Yapılarda FEM Analiz İle Birleşim Hesapları - IDEA StatiCA Connection“ sunumuyla devam etti. Sonrasında İngiltere’den etkinliğe katılan Sherwin-Williams’den Rick PERKINS’in, “Çelik Yapıların Selülozik Yangın Korunumu ve Standartları” konulu sunumunu dinledik. Ardından yine yazılım dünyasından bir uzman, ideCAD’dan Nurgül Kaya “Dayanım Esaslı Tasarım ve ideCAD Çelik & Betonarme ile Tasarım Yapılan Yönetmeliklerin İncelenmesi” konusunu etkinlik katılımcılarıyla paylaştı. 18. Yapısal Çelik Günü’nün “Sektörün Sorunları ve Yenilikler” bölümünün son konuşmacısı Kanat Boya’dan Sayın Can Kanat oldu. Can Kanat, “Çelik Yapılar İçin Boya Şartnamesi Hazırlanması ve EN ISO 12944 Standardı” gibi can alıcı bir konuyu ele alarak, katılımcılara gerçekçi bilgiler verdi.

Çelik Yapı Projeleri Sahnede…

18. Yapısal Çelik Günü’nün öğleden sonraki ilk bölümü her yıl olduğu gibi son dönemde dikkat çeken çelik yapı projelerinin mimar ve mühendisleri tarafından etkinlik katılımcılarına tanıtıldığı bölüm oldu.

Bu yıl da birbirinden görkemli çelik yapı projelerinin detaylarının yer aldığı bölümün ilk projesi “Çamlıca TV Kulesi Anten ve Döşeme Çelik Yapıları” idi. Yapının imalat detaylarını paylaşan Metal Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Selami Gürel, etkileyici sunumuyla ilgi çekti.

Bu yıl tasarladığı 4 stadyumu hizmete açılan Bahadır Kul Mimarlık, 18. Yapısal Çelik Günü’ne “Gaziantep Stadyumu” projesiyle katıldı. Projenin serüveni Bahadır Kul Mimarlık’tan Nurgül Yardım tarafından aktarıldı.

Türkiye’deki mimar ve mühendislerin yurtdışında gerçekleştirdikleri başarılı çelik yapıların örneklerinden biri olan “Aşkabat Olimpiyat Stadyumu Anıtsal Çelik At” Arup Türkiye’den Dr. Cem Haydaroğlu katılımcılarına sunuldu.

Çelik Yapı projelerinin tanıtıldığı bölümün son sunucusu ise GAD Mimarlık’tan Oğuz Cankan oldu. Endüstriyel bir çelik yapıyla başlayan, çeliğin konut halinin örneklerine şahit olduğumuz, restorasyon projeleriyle devam eden ve bir ofis yapısıyla sonlanan çoktu bir sunum dinledi katılımcılar. “Yalova Elyaf ’tan Enka Santral Ofisi’ne GAD Mimarlık’ın Çelik Yapıları” konusuyla GAD Mimarlık tarafından tasarlanmış çelik yapı projelerinin toplu gösterimini yaptı Oğuz Cankan.

 

SteelPRO 2017 Kollokyumu

Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından bu yıl 14. kez düzenlenen Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması SteelPRO 2017 Kollokyumu, 18. Yapısal Çelik Günü’nde gerçekleştirildi. Ödül alsın almasın yarışmaya katılan tüm öğrencilerin, projeleri hakkında açıklamalar yapabildikleri, sorularını sorup yanıtlarını alabildikleri kollokyumda öğrenciler, SteelPRO 2017 Jüri Başkanı Nevzat Sayın ve Jüri Üyesi Dr. Selçuk İz ile çelik yapı yarışma projeleri hakkında keyifli sohbet etme imkanı buldu. Ayrıca bu yarışmanın jürisinde yıllardır yer alan Yaşar Marulyalı ve Prof. Dr. Nesrin Yardımcı’nın çelik yapı tasarımı öğrenci yarışmaları üzerine fikirlerini dinleme şansını yakaladılar. Kollokyumun sonuna doğru katılan ülke mimarlığının duayeni Doğan Tekeli de kollokyum katılımcısı öğrencilere kendi dönemindeki yarışmalar hakkında bilgi verdi, renk kattı.

 

TUCSA Sektör Ödülleri 2017 Töreni

TUCSA Sektör Ödülleri Töreni birçok ödülün sahipleriyle buluştuğu, sektörümüzdeki başarıların onurlandırıldığı, oldukça anlamlı bir zaman dilimi olarak Yapısal Çelik Günlerinin keyifli bir bölümü.

Her yıl olduğu gibi Türk Yapısal Çelik Derneği Başkanı Yener Gür’eş’in ahengli sunumuyla gerçekleşen TUCSA Sektör Ödülleri Töreni’nde ilk ödül grubu Türk Yapısal Çelik Derneği’nde 10. Yılı’nı tamamlayan dernek üyelerine verildi. Sonrasında Türk Yapısal Çelik Derneği’nin mimar ve mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilerde çelik yapılar bilinci ve deneyimi oluşturmak için 14 yıldır gerçekleştirdiği Çelik Yapı Projesi Öğrenci Yarışması ödülleri, 18. Yapısal Çelik Günü katılımcılarının huzurunda öğrencilere verildi. SteelPRO 2017’de derece alan eşdeğer ödül sahibi 5 projenin mimar ve mühendis öğrencileri, SteelPRO 2017 Jüri Başkanı Nevzat Sayın ve TUCSA Yönetim Kurulu bir önceki Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı’dan ödüllerini aldılar. TUCSA Sektör Ödülleri’nde bu yıl ilk kez Öykü Ödülleri verildi. Derneğin 25. Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “Kent” konulu TUCSA Öykü Yarışması kapsamında değerlendirme jürisi tarafından seçilen 3 öykünün sahipleri, ödüllerini 18. Yapısal Çelik Günü’nde aldılar.

Sektöre Katkı Sunanlar” ödülü bu yıl SteelORBIS’e verilirken, sektörün “Onur Ödülü” mimarlık dünyasının duayeni Doğan Tekeli’ye sunuldu. 18. Yapısal Çelik Günü dolu dolu bir programın ardından gerçekleştirilen Yapısal Çelik Günü Kokteyli ile sonlandı. Ve tüm katılımcılara 8 Kasım 2018’de 19. Yapısal Çelik Günü’nde buluşmak üzere hoşça kalın dilekleri iletildi.


Çelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton