TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Projeler
DANİMARKA Amager Bakke, KopenhagTaşıma süresi ve iletim kaybını en aza indirgemek için atıktan enerji üretim santrallerinin, atığın üretildiği ve enerjinin tüketildiği yer olan şehirlerimizin ortasında yer alması gerekmektedir.
Amager Bakke, Kopenhag
Proje Sahibi: ARC – Amager Ressourcecenter

I/S

Mimar: BIG Bjarke Ingels Group

Müşavir Mühendis: MOE A/S

Çelik Yüklenicisi: Zublin Stahlbai GmbH

Tamamlanma Tarihi: Aralık 2016

Çelik Tonajı: 7.500 Ton

Taşıma süresi ve iletim kaybını en aza indirgemek için atıktan enerji üretim santrallerinin, atığın üretildiği ve enerjinin tüketildiği yer olan şehirlerimizin ortasında yer alması gerekmektedir. Bu tesisler ölçek ekonomisi esaslı olduğundan tipik olarak komşuları üzerine gölge yapan ve manzaraları kapatan devasa çirlik kutular şeklindedir. Bu yeni atıktan enerji üretim santrali NIMBY’cileri (Not In My Backyard – Arka Bahçemde İstemiyorum) atlatmakta ve binayı yerel toplum için bir kazanca çevirmektedir. Yapının mimarisi, Amager Kaynak Merkezi’ni (ARC – Amager Resource Center) izole bir obje olarak değerlendirmektense bina ve şehir arasındaki ilişkiyi pekiştirmekte, Yeni ARC’in çatısını Kopenhag sakinleri için bir kayak pistine çevirerek bölgedeki mevcut aktivitelere yenisini eklemektedir.

Çatıda farklı eğimlerde süreklilik arz eden 1 kayak pisti yer alacaktır. Bu sayede pisti acemilerden profesyonellere kadar geniş bir deneyim bandındaki kayakçılar kullanabilecektir. Kayak pisti halka tüm yıl açık olacak ve yürüme yolları, tırmanma duvarı, manzara platformları ve bir kafenin de yer aldığı bir kayak parkı da inşa edilecektir. Pistin en tepesine erişim, ziyaretcilerin proses alanındaki ekipmanları da uzaktan görebilecekleri bir cam asansör ile sağlanacaktır. Bina/kayak pisti 85 metre, tesisin bacası ile 125 metre yüksekliğe sahip olacaktır.

 


Çelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton