TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Projeler
Gaziantep StadyumuStratejik bir noktada bulunan Gaziantep Stadyum’u, karayollarıyla olan bağlantısı, sanayi ve konut bölgeleri arasında bağlantı noktası oluşturan bölgede konumlandırılmış olup, stadyuma farklı ulaşım araçları ile de ulaşım sağlanmaktadır.
İşveren: Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
Mimari: Bahadır Kul Architects

Yılı: 2012

Yer: Gaziantep

ÜRÜN VE MALZEME KÜNYESİ

Kaba Yapı:

Çelik Temini: ATAK Mühendislik

Gazbeton: YTONG

Uzay Çatı ve Çelik Konstrüksiyon Halat Gergi Sistemleri: ATAK Mühendislik

Cephe: Cephede kullanılan meshler White PVC Delikli Mesh

Tensaform: Versaid Indutex Gmbit

Fabricart: Versaid Mesh Membrane

Çatı: Tensa Form_Verseidag Indutex Gmblt Fabricart_PVC Type 4

Mekanik: Chiller UEFA standartlarına uygun broadcast canlı yayın altyapı sistemi ATEMPO

C.I.S (Medya tribünü) altyapı sistemi Basın açıklama salonu; seslendirme, konferans konuşma ve görsel sunum sistemleri

 

Dünyanın en büyük mozaik müzesi Zeugma’ya ev sahipliği yapan Gaziantep’te bulunan stadyum, şehir merkezine 10 km uzaklıkta. Şehit Kamil ilçesi Beylerbeyi mahallesinde yapılarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilen stad, 106.000 m² lik

arazide yer almaktadır.

 

Stratejik bir noktada bulunan Gaziantep Stadyum’u, karayollarıyla olan bağlantısı, sanayi ve konut bölgeleri arasında bağlantı noktası oluşturan bölgede konumlandırılmış olup, stadyuma farklı ulaşım araçları ile de ulaşım sağlanmaktadır. Sanayi ve konut bölgelerinin birleşim noktasında inşa edilen yapı, iki dokunun birleşiminde önemli bir odak noktası olmuştur. Stadyum büyüklüğü, mimari tasarımı ve bulunduğu konum itibari ile kentin simge yapısı olarak geçmektedir.

 

Gaziantep, hakim Akdeniz iklimi etkisi altında olduğundan dolayı cephenin güney kısımlarında güneş kırıcılar kullanılmıştır. Yapı kabuğunda ise Gaziantepspor’un renkleri olan kırmızı ve siyah belli bir uyum içerisinde tasarlanmıştır. Stadyumun mozaikleri andıran dış görüntüsü, şehrin tarihini kültürünü yansıtmaktadır.

 

UEFA kriterlerine uygun, 33.000 kapasiteli olarak tasarlanan stadyumun, tribün yerleşimi doğu-batı, kuzey-güney olarak adlandırılmıştır. Her tribün altında izleyiciler için yeterli sayıda wc ve büfe alanları tasarlanmıştır. Konforlu ulaşım için tasarlanan otopark alanları tasarımın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Stadyumun tribün altları, bireysel branşlar için kullanılacak 12 spor salonuyla değerlendirilmiştir.

 

Statik Detaylar

Gaziantep ili Şehitkamil belediyesi sınırları içerisinde inşa edilen yeni Gaziantep 33.000 seyirci kapasitesine sahip, uluslararası organizasyonlar için FIFA ve UEFA standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Yapının taşıyıcı sistemi betonarme çerçeve olarak teşkil edilmiş 15 adet dilatasyon ile 16 adet bloktan oluşmaktadır. Cephe ve çatı taşıyıcı sistemleri betonarme, çelik konstrüksiyon olarak imal edilerek çelikler bu betonarme bloklara ankre edilmiştir.

 

Cephede betonarme binaya bağlanan çelik kabuk sistemi ile çelik üzerine kompozit alt konstrüksiyonu yapılarak, kompozit döşeme oluşturulmuştur. Ayrıca cephede PTFE membran kaplaması için gerekli alt konstrüksiyon da cephe çeliğine eklenen düğüm noktalarına bağlanmıştır.

 

Çatı ise, 40 metresi konsol olan 46 metrelik 76 adet makastan oluşmaktadır. Bu makaslar bir noktadan cephe çelik kolonlarına çekme yükü bir noktadan ise betonarme bloğa basınç yükü aktaracak şekilde sabitlenmiştir. Çatının alt kısmında kaplama malzemesi olarak PVC membran kullanılmıştır. Çatı membranlarının formları için çatı makaslarına ara makaslar teşkil edilmiştir.

 

Çelik yapının analizinde SAP2000 programı kullanılmıştır, tasarımında TS498, TS500, TS648,TS4561, TS3357, DBYBHY ve eşdeğer yabancı kaynaklı standartlardan yararlanılmıştır. Yapının analiz ve tasarımında gözetilen yükler, yapının zati ağırlığına ilaveten, çatı ve cephe membran kaplaması ve aksesuarları, kompozit kaplama gibi ölü ve hareketli yükler, çatı kar yükü, çelik sistem açık havaya maruz kalacağından dolayı sıcaklık farkı yükü, rüzgar ve deprem yükleri ve kedi yolu yüklerinden oluşmaktadır.

 

Gaziantep stadyumunda çeliği tercih etme sebepleri, çelik sistemin deprem yüklerine karşı önemli avantaj sağlamasındandır. Çeliğin her türlü hava koşullarında ve çok hızlı şekilde inşa edilebilmesi de, bölgenin kış şartları ağır olduğunu göz önünde bulundurularak verilmiş bir kararlardan biridir.

 

Ayrıca stadyumun dış yapısının oval olması da çelik ile daha hızlı ve daha estetik bir görünümü sağlamak açısından da önemli avantaj sağlamıştır.

İhtiyaçlara kısa sürede cevap verebilme olanağını da düşünürsek çelik kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Çelik yapı sistemi betonarme yapıya taşıtılarak çelik konstrüksiyonun zemine hiçbir bağlantısı yoktur.

Toplamda 2.900 Ton yapısal çelik kullanılmış olup, bu çelik toplam 15 dilatasyonu olan binanın 76 aksını oluşturmaktadır. 76 akstan oluşan çeliğin her aksı 2 ayrı modülasyon ile hazırlanmıştır. Her modülasyon 1 cephe kabuk ve 1 çatı ile ayrı ayrı yerinde birleştirilerek çatımı tamamlanmıştır.


Çelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton