TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 53 - Kasım 2017

Projeler
FINLANDIYA-Burj Al Arab Terasi, Birlesik Arap EmirlikleriBurj Al Arab Terası projesi, çelik kazıklar tarafından desteklenen ve çelikten yapılmış 10.000 metrekarelik tamamen emsalsiz bir lüks ada üzerinde yer almaktadır
FINLANDIYA
Burj Al Arab Terasi, Birlesik Arap Emirlikleri

Proje Sahibi: Jumeriah

Mimar: Sigge Architects, Kudos Design

Müşavir Mühendis: Sweco Structures Ltd.,Bluetech Finland Ltd

Çelik Yüklenicisi: Admares Ltd

Çelik Tonajı: 4.000 Ton

 

Burj Al Arab Terası projesi, çelik kazıklar tarafından desteklenen ve çelikten yapılmış 10.000 metrekarelik tamamen emsalsiz bir lüks ada üzerinde yer almaktadır. Burj Al Arab Terası, Dubai’deki Dünya’ca ünlü 7 yıldızlı Burj Al Arab otelinin deniz tarafında yer almaktadır.

Yapı, Finlandiya’da tasarlanmış ve üretilmiştir.

Tamamı ön üretimli 4.000 Ton’luk çelik yapı, tek seferde Finlandiya’dan Dubai’ye Suveyş Kanalı üzerinden sevk edilmiştir.

Bu lüks adada tatlı su havuzları, deniz suyu havuzları, kumsal, restoran, mağazalar, özel cabanalar ve seçkin otel misafirleri için VIP alanları yer almaktadır. Teras, 6 ön üretimli platform bloğu ve 2 ön üretimli köprü bloğundan oluşmaktadır. Tüm bloklar, Finlandiya’daki Rauma Tersanesi’nde üretilmiştir. Bloklar, ağır kapasiteli bir gemi ile nakledilerek her biri 914 mm çapındakı 90 çelik kazık üzerine yerleştirilen 2.000 Ton’luk yüzer vinç ile Dubai’de yerlerine yerleştirilmiştir. Kazıkların en üst kotu, deniz seviyesinden 3,8 metre yüksektedir.


Çelik Yapılar - Sayı: 53 - Kasım 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton