TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 58 - Aralık 2018

Projeler
İyziParkHafif, Esnek ve Geçirgen Bir Çelik Yapı
Mimari Proje Ekibi: Ahmet Alataş, Emre Açar, Gabriella Collaciccio, Alexander Holzmann, Ali Bayramer, Tanju Coşkun, Elif Çağlayan, Meltem Kanatlarlı Ertürk, Pınar Gülpınar, Ayşen Duman, Serap Bilgen, Bilge Akçaoğlu
Statik Proje: Peter Bauer

Werkraum Ingenieure

Mekanik Proje: Total Teknik

Elektrik Proje: Enkom

İç Mimari Proje: Ahmet Alataş Workshop, Archist

Uygulama: Ahmet Alataş Workshop & Burçoğlu inşaat

Uygulama Ekibi: Ali Bayramer, Ahmet Alataş, Elif Çağlayan, Meltem Kanatlarlı Ertürk, Emir Elmaslar, Tufan Kılıç

Cephe ve Cam İşleri, Yapı Birleşenleri: Armen Kökciyan

Çelik Konstrüksiyon: Algan Çelik

Cephe Kabuk İşleri: Kasso

Metal İşleri: Detay Metal

Prefabrik Beton Yapı Elemanları: Yapı Endüstri Merkeziİstanbul Altunizade’de yer alan İyziPark/İyzico projesi altı bin metrekare büyüklüğündeki yeşil bir yaşam alanı içerisinde yer alan dört bina olarak Ahmet Alataş Workshop (AAW) tarafından tasarlanmış ve arazi ağaçlandırılmıştır. AAW binanın kullanıcılarının kendilerini mutlu hissetmelerini sağlayacak, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini arttıracak bir kampüs tasarlamayı hedeflemiş.

 

Binaları içerisinde barındıran yeşil yaşam alanı ve peyzaj tasarımının AAW’ye ait olduğu yerleşkede tek katlı bir giriş ve güvenlik yapısı (D Blok), fitness, mescit ve soyunma odalarının içerisinde yer aldığı iki katlı bir bina (A Blok), toplantı, seminer odaları ve cafenin içerisinde yer aldığı iki katlı diğer bir bina (B Blok) ve çalışma ofisleri ile yemekhane, rekreasyon alanını içerisinde barındıran ana bina olarak (C Blok) yer alıyor.

 

Yapıların toprak altındaki alanlar ile birlikte toplam büyüklüğünün yaklaşık olarak.8.000 m2 ye ulaştığı yerleşkede A ve B Bloklar altında üç bodrum kat, C Blok altında ise iki bodrum katı yer almaktadır.

 

Yapıları tamamının taşıyıcı strüktürü çelik olarak tasarlanmış. Çelik strüktür tasarımı ve optimizasyonu Werkraum ve Ahmet Alataş Workshop tarafından gerçekleşen yapılarda, döşemelerin ön germeli ve boşluklu beton plaklar (Yapı Endüstri Merkezi) kullanılarak tasarlanması ile büyük açıklıkların çok daha ekonomik olarak geçilmesi, asgari çelik kullanımı ve önerilen karma sistem betonarme bir bina ile kıyaslandığında son derece ekonomik şekilde betonarme bir bina ile benzer fiyatlara mal olması hedeflenmiştir.

 

Projede bu hedefi tutturulmuş, çelik bir yapının tüm avantajlarına ve özelliklerine sahip karma yapılar betonarme yapılar ile aynı fiyata inşa edilmişlerdir. Kalıp kullanmadan çelik konstrüksiyon üzerine prefabrik ön germeli panellerin dizilmesi ile her binanın döşemelerinin tamamı birer gün içerisinde yerleştirilmiş, döşemelerin deprem ve diğer yanal yüklere karşı rijitliğe sahip olmaları için çelik kirişler üzerine kaynaklı, yapı için özel olarak geliştirilmiş bağlantı detayları döşeme panellerinin üzerindeki taping betonu içerisindeki donatılar ile ilişkilendirilmişlerdir.

 

Narin bir taşıyıcı strüktüre sahip üç katlı ana binanın kullanıma açık olan teras çatısında, taşıyıcı strüktür olarak metal kaset sistemi kullanılarak yapıya etki eden deprem yüklerinin azaltılması hedeflenmiştir.

 

Taşıyıcı strüktür yapıların tamamında moment almayacak şekilde tasarlanmış, yanal yükler diagonal çelik yapı elemanları ile yapıların temellerine aktarılmışlardır. Strüktür tasarımında yürürlükteki tüm şartname ve yönetmelikler dikkate alınmıştır.

 

Yapıların cephelerinin tamamı AAW tarafından tasarlanmış, cam cephe sistemleri ile tamamen geçirgen olarak giydirilmişlerdir.

 

Zemin katta yer alan cam cephelerde hareketli elemanların kayar olarak açılarak zemin katların kesintisiz olarak bahçe ile bütünleşmesi hedeflenmiş, birinci ve ikinci katlardaki hareketli cephe elemanlarının dışarıya doğru vasistas olarak açılması tercih edilmiştir.

 

Yapılarda çatı terasları terasa açılan merdiven evi yapılarından kurtarılmış, merdiven üzerinde teras zeminine sıfır oturan AAW tasarımı on metrekare büyüklüğündeki cam kapakların hidrolik bir kol vasıtası ile hareket ettirilmesi ile kullanıcıların terasa ulaşması sağlanmıştır.

 

Yapılarda ısı kontrolünü sağlamak ve güneş enerjisini verimli şekilde kullanmak maksatlı olarak cam cephelerden yaklaşık olarak 100 cm dışarıda gerdirilmiş metal malzeme ile ikinci bir kabuk tasarlanmıştır. Gerdirilmiş metalin göz aralıkları ve yönleri kışın güneş ışığını daha fazla içeri alacak, yazın ise güneş ışınlarını yansıtarak yapıları sera etkisinden koruyacak şekilde seçilmiştir.

 

İyzipark’ta çelik kullanımı taşıyıcı strüktür ile sınırlı kalmamış, yapıların içlerindeki ve bahçedeki merdivenler, bahçe tasarımında kullanılan oturma elemanlarının arkalık vazifesini gören ve aynı zamanda toprağı tutan çelik sırtlıkları, bahçe masaları, içerisinde nilüferler ve balıkları barındıran süs havuzu, trabzanlar, bu proje için özel olarak tasarlanmış bahçe çitleri, çalışma masaları, kesonlar, toplantı masaları, paslanmaz tezgahlar ve duvar giydirmeleri AAW tarafından çelik kullanılarak özel olarak tasarlanmışlardır.

 

İklimlendirme ve havalandırma sisteminde kullanım süresince enerji maliyetini düşürecek şekilde ısı geri kazanım cihazları binalara yerleştirilmiş, VrV cihazlarına gelen temiz havanın ön şartlandırılmasında temiz hava santralı kullanılmamıştır.

 

Yerleşkeye giriş ve çıkışlar güvenlik kontrollerinin gerçekleştiği güvenlik binasının üzerinden gerçekleşmektedir. Ziyaretçiler bu binada karşılanarak İyzipark’a alınmaktadırlar. Bina aynı zamanda bir vitrin fonksiyonu görmekte, dışarıdan kampüsün iç dünyasının gözlemleneceği transparan ve geçirgen bir yüzey oluşturmaktadır.

 

Giriş binasının çatısı yeşil çatı olarak tasarlanmıştır. Sokağa ve bahçeye bakan birbirinden 4,5 metre mesafedeki doğu ve batı cepheleri tamamı ile transparan kuzey ve güney cepheleri tamamı ise kapalıdır.

 

Yapının kuzey cephesinin iç duvarı firmanın verdiği hizmetlerin tanıtımını yapan bir ekran olarak tasarlanmıştır.

 

Giriş yapısından geçtikten sonra brüt beton bir yürüme yolu üzerinden İyzipark’ta yer alan diğer binalara ya da yeşil alan üzerinde yer alan rekreasyon alanlarına ve açık havadaki çalışma masalarına ulaşılmaktadır.

 

Giriş binasının güneyinde yer alan toprak üzerinde üç katlı olarak tasarlanmış C Blok (Ana bina) içerisinde, giriş kat, birinci ve ikinci katta açık ofis olarak düzenlenmiş çalışma alanları ve toplantı odaları, birinci bodrumda ıslak hacimler, yemekhane ve oyun alanları yer alıyor.

 

Kat yüksekliklerinin yasal mevzuat sebebi ile kısıtlanmış olduğu ana bina ve diğer binalar da AAW tarafından geliştirilmiş olan içerisine yer alan iklimlendirme, aydınlatma sistemi ile birlikte çalışan asma tavan sistemi kat yüksekliklerini en ekonomik şekilde kullanmaya ve rahatlatmaya yönelik olarak tavan içerisindeki cihazların yerleşimleri ve gün ışığının bina içerisinde dağılımını en iyi sağlayacak cephe önlerinde yükselecek şekilde tasarlanmışlardır.

 

Ana binada yapıyı yanal yüklere karşı destekleyecek şekilde tasarlanmış merdiven ve asansör kulesinin delikli metal basamakları ve AAW cam asansörü gün ışığının ikinci bodruma kadar ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Gün ışığının kesintisiz şekilde yapı içerisinde dağılması için bölme duvarlar ışığı tamamı ile geçirecek şekilde transparan ve geçirgen olarak tasarlanmışlardır.

 

Birinci bodrum katta yer alan yemekhane yeşillendirilmiş bir avluya açılan cephesi ile bahçe katına dönüşmekte, yine bu katta yer alan ıslak hacimler ve mutfağı ana mekandan ayıran bölme duvarlar gün ışığından azami şekilde faydalanacakları şekilde tasarlanmışlardır.

 

İyzipark ta yer alan Ana bina (C Blok) ve diğer yapılar aynı tasarım prensiplerine sahiptirler: Hafiflik, Esneklik, Geçirgenlik. Yapıların tüm birleşenlerinin kesişme ve birleşme noktaları bu prensipler dahilinde detaylandırılmıştır.

 

İzypark, AAW’nin yapılarında kullanıcılarının verimliliğini ve yaratıcılığını arttıran, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak en geçirgen ve hafif yapıyı mümkün olduğunca ekonomik şekilde inşa etmek için tasarlama denemelerinin en güncel örneğidir.Çelik Yapılar - Sayı: 58 - Aralık 2018© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton