TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 85 - Kasım - Aralık 2023

Editör


GELECEĞİ ANLAMAK
“Biz, her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır, geleceğin ümidi, ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” Mustafa Kemal Atatürk

Ajandam


DEPREM - 6: DEPREM DİRENÇLİ YAPILAŞMA POLİTİKASI
“Her depremden sonra önlemler alınıyor, ama sonraki depremlerde binalar yıkılmaya İnsanlar ölmeye devam ediyor.”

Haber


DR. KÖYLÜOĞLU: “DEPREM BÖLGESİNDE ÇELİK YAPILAR AYAKTA KALDI”
Akademisyen üyelerimizden Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Özgür Köylüoğlu çelik yapıların avantajlarına değindi. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde hem eski hem de yeni binaların yıkıldığını hatırlatan Köylüoğlu, yıkılan yeni yapılarda proje ya da uygulama hatalarından bahsedilebileceğini ifade etti.
TOSYALI HOLDİNG STS’Yİ SATIN ALDI
Tosyalı Holding, İspanyol çelik boru üreticisi üreticilerinden Baika Steel Tubular Systems (Baika Çelik Boru Sistemleri) şirketini satın aldığını duyurdu.
ECCS “AVRUPA ÇELİK KÖPRÜ ÖDÜLLERİ 2024” ŞARTNAMESİNİ YAYIMLADI
Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından, 2008 yılından itibaren iki yılda bir düzenlenen European Steel Bridge Awards (Avrupa Çelik Köprü Ödülleri) proje yarışmasının 7’ncisine ilişkin Yarışma Şartnamesi yayımlandı. Yarışmanın Ödül Töreni 11 Eylül 2024 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nde Prag şehrinde gerçekleştirilecek.

Yarışma


ANKA
20. Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nda (SteelPRO 2023) Eşdeğer Ödüle hak kazanan ANKA projesi, Anka kuşunun sembolik anlamlarından etkilenerek modern mimariyi Antakya mimarisi ile bir araya getiriyor.
6 ŞUBAT MESLEK LiSESi
20. Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nda (SteelPRO 2023) Eşdeğer Ödüle hak kazanan 6 Şubat Meslek Lisesi projesi, öğrencilere Hatay’ın zengin kültürüyle derinlemesine bir bağ kurma şansı veriyor.
KÜYAP ANADOLU LiSESi
20. Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nda (SteelPRO 2023) Mansiyon Ödülü almaya hak kazanan KÜYAP Anadolu Lisesi projesi, öğrencilerin ihtiyaçlarının yanıtlanmasının yanı sıra modernizm ve fonksiyonellik açısından da fark yaratmayı hedefliyor.

Yapısal Çelik Günü


YAPISAL ÇELİK GÜNÜ 24. KEZ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİ
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Yapısal Çelik Günleri 6-7 Aralık 2023 tarihinde Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
6 ve 20 ŞUBAT 2023 TARİHLİ DEPREMLERDE HİÇBİR ÇELİK BİNA YIKILMADI
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Yönetim Kurulu Başkanı H. Yener Güreş, 24. Yapısal Çelik Günü için gerçekleştirdiği açış konuşmasında, iki gün süren etkinliğin içeriğinin yanı sıra 6 Şubat Kahramanmaraş ve 20 Şubat Hatay Depremleri ile TUCSA’nın gerçekleştirdiği çalışmalara değindi.
ÇELİK YAPI TASARIMINDA DEPREM ve YANGIN
EFECTIS Era Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı ve TUCSA TK-3 Yangın Komitesi Başkanı İlker İbik, 24. Yapısal Çelik Günü’nde gerçekleştirdiği sunumda San Francisco ve Kobe depremlerinden yola çıkarak deprem ve yangın ilişkisine değindi.

Teknik Makale


MODÜLER İNŞAAT YÖNTEMLERİ HEM DEPREM SORUNUMUZUN ÇÖZÜMÜ HEM DE EKONOMİK GELİŞİMİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT
Consera Modüler ve Akkon Çelik Yapılar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Müh. Melih Şimşek Modüler İnşaat Yöntemleri’ni ülkemiz açısından irdeledi.
İSTANBUL DEPREMİNDE EN ÇOK HASAR GÖRECEK İLÇELER!
Bu manşetle ilgiyi çektiğimize göre sonrası çok da önemli değil! Habercilik sadece ilgiyi çekmek midir, yoksa gerçekleri aktarmak mı?
YİNE YENİDEN YETKİN MÜHENDİSLİK
Beykent Üniversitesinden Prof. Dr. Y. Cengiz Toklu, ülkemizin peş peşe yaşadığı depremlerin ardından tekrar gündeme gelen Yetkin Mühendislik konusuna değindi.

Kendimizi Sınayalım


KENDİMİZİ SINAYALIM S.85
Bu sayımızda “Kendimizi Sınayalım” sorumuzu bisiklet tekerleği gergi tellerine ayırdık. Esasen bisiklet tekerleği formu özellikle stadyum benzeri çatı örtülerinde “Bicycle-wheel roof System” benzeri bir ad altında karşımıza çıkar.

GELECEĞİ ANLAMAK

Genç kuşaklar tarih boyunca her zaman eleştirilerin merkezinde yer aldılar. 3800 yıl önceki Sümer Tabletleri’nden günümüze kadar bu eleştiri fırtınası hiç bitmedi. Önceki kuşaklar gençlerden sürekli şikâyet ettiler. Tarih biliminden anlaşılacağı üzere gelecek süreç de aynı şekilde devam edecek.

Ancak tarih istisnaları da yazdı. Yıkık, çürümüş bir imparatorluktan modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk üstün vizyonuyla gözünü gençlere çevirmişti. Gençlerin gelecek olduğunu, geleceğin de insanların yaşamını direkt olarak etkileyeceğini biliyordu. Bu yüzden her şeyi gençlere bıraktı. Ümitlerini bile…

Türk Yapısal Çelik Derneği, gerek GENÇEL (Genç Çelikçiler Topluluğu), gerek 20. kez düzenlediği Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması (SteelPRO), gerekse de gençlere sık sık sayfalarını açtığı Çelik Yapılar dergisi ile onların düşüncelerinden faydalanıyor taleplerini dinliyor ve TUCSA Yaz Okulu gibi Türkiye için sıra dışı nitelikte bir eğitim faaliyeti gerçekleştirerek onların gelişimlerine katkı sağlıyor.

85. sayımızda yine çok değerli uzmanların tespitlerini sayfalarımızda bulacaksınız. Bununla beraber, özellikle SteelPRO 2023’te ödül alan projelerin yer aldığı sayfalarda, gençlerin vizyonlarının; sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, enerji tasarrufu projelerin içerisinde yer aldığı bölgeyle etkileşimi ve yaşam alanları açısından ne kadar detaylı olduğu karşınıza çıkacak.

Projelerden görüleceği üzere gençler geleceğin taleplerini anlıyor ve buna göre şekilleniyorlar. Onlara güvenmenin tam zamanı! Tıpkı zamanında Gazi’nin güvendiği gibi.

Keyifli okumalar dileriz.
Eray Emin Aydemir
Yayın Yönetmeni© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton