TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 52 - Ağustos 2017

Projeler
Karadeniz Holding Enerji Gemileri Çelik İmalatlarıHakan TÜRKER
ATAÇELİK Genel Müdür Yardımcısı

Karadeniz Holding A.Ş.’nin tescilli markası olan Powership®, gemi ya da platform üzerlerine kurulu tümüyle entegre yüzer enerji santrallerine verilen addır. Herhangi bir kurulum riski olmaksızın, yerleşik yüksek voltajlı trafolarından aktarım şebekelerine direk olarak elektrik sağlamaya hazır, hızlı bir güç kaynağı hizmetidir.

 

2010’dan günümüze 13 Powership® üretilmiş ve toplamda 2700 MW’ı aşan kurulu güçle faaliyet gösterilmektedir. Buna ek olarak, KarPowership® filosuna, şu an inşa halinde veya hazırlık aşamasında olan toplamda 5000 MW kapasiteye sahip yeni enerji gemileri eklenecektir. Powership®’lerin kapasiteleri 30 ile 470 MW arasında değişmektedir. Akaryakıt ve doğal gaz başta olmak üzere farklı yakıt türlerini kullanabilirler. 90 günden başlayan teslim süreleriyle, acil elektrik ihtiyacı olan ülkelere 3 ile 10 yıl süreli sözleşmelerle kısa ve uzun vadeli çözümler sunmaktadır. Kısa teslimat süresi olan diğer enerji çözümlerinin hepsinden daha düşük maliyetli olmakla birlikte, birçok ülkede hali hazırda çalışan veya planlanan kara santrallerinden de daha verimli ve ekonomiktir.

 

ATAÇELİK, Gemak tersanelerinde inşa edilmekte olan Powership® isimli enerji gemilerinin çevrim santrali çelik konstrüksiyon platformları ve baca taşıyıcılarının üretimini yapmaktadır. Yaklaşık 7 aydır devam etmekte olan bu projede, KPS 15 ve KPS 16 adlı 2 adet Powership® gemisi üretimini zamanında ve kalitesinde gerçekleştirmiş ve teslimatını yapmıştır. Ayrıca, önümüzdeki dönemde de devam edecek olan projede, KPS gemileri için çelik konstrüksiyon üretimine devam etme yönünde müteahhit firma olan Gemak ile prensip anlaşması yapılmıştır.

 

Çok özel baş kesimleri, kaynak ağızı açma, slot ve normal delik açma ve kaynak özellikleri taşımakta olan ve toplamda yaklaşık 2.000 Ton üretim gerçekleştirdiğimiz bu projede ATAÇELİK, sahip olduğu yüksek teknoloji ürünü olan CNC tabanlı Kaltenbach 1201 model robotik kesim makinesini kullanmaktadır. Söz konusu makine, 6 eksenli kesme özelliği ile her türlü birleşime olanak sağlayacak şekilde açılı kesimler yapabilmekte ve istenen açılarda kaynak ağızı açabilmektedir. Ayrıca, profil üzerine çok seri olarak normal ve slot delik açma özelliğine de sahip bir makinedir.

 

ATAÇELİK üretim sahasına gelen muhtelif kesitlerdeki H, U ve L profiller, teknik ofis mühendislerimizce önceden hazırlanmış ve ilgili makinelerimize tanımlanmış olan NC kodlarına göre tezgâhlara alınmakta ve yine bu kodlar doğrultusunda robotik makinelerimiz tarafından işlenmiştir. Uygulama sonrasında ilgili profiller, temizlik tezgâhlarına alınarak, yoğun temizlik ve ölçü kontrolleri ile ilk onay aşamasından geçmektedir.

Ölçü onayından geçtikten sonra ise proje doğrultusunda bayrakların kaynağı yapılarak, tekrar mekanik temizlikleri gerçekleştirilmekte ve kaynak testleri ile birlikte onayları alınmaktadır. Tersaneye sevkiyatı gerçekleştirildikten sonra, gemi içine mobil vinçler de alınarak ilgili bölümlerin montajı yapılabilmektedir.


Çelik Yapılar - Sayı: 52 - Ağustos 2017© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton