TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 50 - Ocak 2017

Yarışma
Bursa Kadıyayla Teleferik İstasyonuMimari Tasarım: Korfalı Mimarlık,
Yamaç Korfalı
Statik Tasarım: Bac-Ka Mühendislik
Çelik İmalatçısı: Güler Demir Çelik
Doğrama Sanayi ve Ticaret
İşveren: Bursa Teleferik A.Ş

Mimari Tasarım: Korfalı Mimarlık, Yamaç Korfalı
Statik Tasarım: Bac-Ka Mühendislik

Çelik İmalatçısı: Güler Demir Çelik Doğrama Sanayi ve Ticaret

İşveren: Bursa Teleferik A.ŞTürkiye’nin ilk teleferiği olan Bursa Teleferik 29 Ekim 1963 tarihinde açıldı. 2012 yılına kadar hizmet veren teleferik, teknolojisinin ve binaların artan yolcu kapasitesine hizmet vermekte zorlanmaya başlamasından dolayı yenilenmesine karar verildi. Mevcut Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan Teleferik hattı teknolojisi altyapısı ve istasyonları yenilenerek, hat Uludag Oteller bölgesine kadar uzatıldı. Toplam uzunluğu 8.8km olup Tefferüç İstasyonundan (Rakım 236m) 2.Oteller Bolgesi 1810 metreye çıkan hat 2015 yılında tamamlandı. Toplam 15000 m2 kapalı alandan oluşan istasyonlarda, teleferik iniş biniş platformları, gişe ve bekleme alanları, kafe, büfe ve satış alanları, yönetim ve idari ofisler, kapalı kabin garajları ve teknik alanlar bulunmakta.

 

Projede zorlayıcı olan, tek aks üzerinde, 1. ve 4. bina arasındaki 9kmlik mesafe, yaklaşık 1500m rakım farkından dolayı, binaların yerleştiği topografya ve iklimler arasındaki değişiklik, ve bina programındaki kompleks teleferik teknolojisi, dönen çelik çarklar, ve bina içine girip çıkan 8’er kişilik hareketli kabinler oldu. Tasarımı kısıtlayan bir unsur da imar planında istasyonların zemin kat konturlarının, projeye başlamadan önce belirlenmiş olmasıydı. Kent dokusu içindeki ilk durakla, dağ eteklerine, sonrada zirveye kadar uzanan 25 dakikalık yolculukta binaları bağlayan bir aks, ‘çelik halat’ istasyonlar arasındaki tek ilişki yada ortaktır.

 

Binaların tasarımında ön planda olan istasyonların erişilebilirlik ve ziyaretçi konforu ön planda tutularak, bulundukları çevre ve topoğrafya’ya uyumlu olmasını sağlamakdı. Görsel yada form şekil benzerliği ile ‘4 kardeş’ istasyon tasarlamak düşünülmedi. Kadiyayla Istasyonu, 800m yüksekliktedir. Yaklaşık 100km ye ulaşan şiddetli rüzgarların olduğu ağaçsız alanda eski teleferik istasyonunun yerine planlanmıştır.

Buraya ulaşım çok dar bir patikadan yapıldığından inşaat malzemesi ve diğer ihtiyaçların ulaşımı cok güçtür. Şiddetli rüzgar ve belli bir zaman kar altında kalacak istasyonun, kubbeli amorf formu çelik konstrüksiyon üzeri ahşap kaplama ve su yalıtım ile oluşturulmuştur. Karla örtülü olduğunda tepede açılmış bir tünel gibi algılanır.Çelik Yapılar - Sayı: 50 - Ocak 2017
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton