TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 22 - Şubat 2010

Haber
Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi Helsinki’deECCS tarafından uzun süren değerlendirilmesi sonucunda İzmit’te 1999 depreminde ağır hasar alarak yıkılan eski bir ilköğretim okulunun yerine örnek bir çelik okul, Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi yapıldı.
Birçoğunuzun hatırlayacağı gibi, 03 Mayıs 2003 tarihindeki Bingöl Depremi üzerine Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS)’nde “Bingöl Depremi” ve “Türkiye’nin Depremselliği” konulu iki sunum yaptı. Konunun, ECCS tarafından uzun süren değerlendirilmesi sonucunda İzmit’te 1999 depreminde ağır hasar alarak yıkılan eski bir ilköğretim okulunun yerine örnek bir çelik okul, Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi yapıldı. Türk Yapısal Çelik Derneği ve ECCS’in müşterek projesi olarak, bağışçıların katkılarıyla yaptıkları Okul 24 Kasım 2006 tarihinde hizmete açıldı.

Geçtiğimiz yıl, Avrupa Çelik Profiller ve Sandviç Paneller Federasyonu (European Federation of Steel Profiles and Sandwich Panels-EPPF) bu konuyu incelemeye karar verdi. Bunun üzerine Türk Yapısal Çelik Derneği ve ECCS Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI 12-13 Kasım 2009 tarihlerinde EPPF Kongresi’ne konuk konuşmacı olarak davet edildi. 18 Eylül 2009 tarihinde Barselona’da ECCS’in 2009-2010 Dönem Başkanlığı’nı da devralmış olan Prof. YARDIMCI, Finlandiya’nın Helsinki kentinde Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi’nin mimari ve teknik özelliklerini anlattı. Sunumda özellikle şu konular büyük bir ilgiyle karşılandı.

Örnek nitelikteki binanın;
Atriyum vasıtasıyla, standart okul yapılarına göre çok daha ferah ve aydınlık bir mimariye sahip olması;
Deprem dayanımına sahip taşıyıcı sisteminin çelik kolon ve kirişlerden oluşması, kompozit döşemelerinde galvanizli sac kullanılması;
Cephenin tamamen trapezoid sac ile kaplanmış olması;
Yapının yangın güvenliği mühendisliği açısından değerlendirilmesi ve avantajları;
binanın emsallerine göre daha hafif ve ısı izolasyonunun mükemmel olmasıdır. Bina mimari özellikleri ve bu ısı izolasyonu sayesinde emsallerinin yarısından, hatta bazı emsal okulların beşte birinden daha az yakıtla ısınmaktadır.

Depreme dayanıklı bu yapı geçen yıl, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork-ECCS) tarafından önemli çelik yapıları tanıtmak üzere yayımlanan “Architecture Steel, Stahl, Acier” isimli yayının 24’üncü sayısında yer aldı. Avrupa; Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi binasını örnek olarak inceliyor, dilerim biz de ülke olarak bu örnekten gerekli yararı sağlarız…


Çelik Yapılar - Sayı: 22 - Şubat 2010

Firmalarımızdan

Borusan Mannesmann Boru Sanayi
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton