TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 22 - Şubat 2010

Yeni Projeler
Hilton Double Tree HotelArcelorMittal'in teknik desteğiyle, deprem anında stresi ana taşıyıcı sistemden kirişlere aktaran güçlü kolon zayıf kiriş konseptine uygun tasarlanan bu projede kolonlarda Histar 460 (akma dayanımı Min 460 Mpa) Kirişlerde S 355 JR (akma dayanımı Min 355 Mpa) kullanılmıştır .
Amerika’nın son deprem yönetmeliklerine uygun bu sistem Diamond of İstanbul’dan sonra bu projede de kullanıldı.

Proje Adı: Hilton Double Tree Hotel
Mal Sahibi: Sonkar Otomotiv
Mimar: Uras Dilekçi
Mühendis : Yapı Teknik
Imalatçı- Müteahhit: Gülermak

Toplam 27000 m2
12000 m2 bölümü çelik
Yaklaşık 2500 ton çelik
Kolonlar Histar 460
Kirişler S 355
Tüm Kolon & Kolon bağlantıları kaynaklı

ArcelorMittal'in teknik desteğiyle, deprem anında stresi ana taşıyıcı sistemden kirişlere aktaran güçlü kolon zayıf kiriş konseptine uygun tasarlanan bu projede kolonlarda Histar 460 (akma dayanımı Min 460 Mpa) Kirişlerde S 355 JR (akma dayanımı Min 355 Mpa) kullanılmıştır .
Amerika’nın son deprem yönetmeliklerine uygun bu sistem Diamond of İstanbul’dan sonra bu projede de kullanıldı.

Projenin çelik bölumlerinin fabrikasyonu ve montajı Gülermak tarafından yapılıyor.

Çelik yapı 27 kattan oluşmaktadır.
Bina yüksekliği 102 metre olup, oturum alanı 15,8 x 28,5 metredir.
Çelik yapının toplam ağırlığı yaklaşık 2500 ton dur.
Bağlantı noktalarında yaklaşık 65 bin adet bağlantı elemanı kullanılmaktadır. Kullanılan bu elemanların çapları 16 mm den başlayıp 30 mm ye kadar değişmektedir. Bağlantı elemanları DIN 6914 standart ve 10,9 kalitede yüksek dayanımlı civatalardır.

Bağlantı noktalarına montajı yapılan civatalar elektrikli tork tabancası ile torklanmaktadır. En son teknoloji takip edilerek satın alınan ve kullanılan bu tork tabancası özel kalibrasyon firmalarında kalibrasyon testine tabi tutulmaktadır. Ayrıca çelik binada kullanılan her bir civataya uygulanması gereken öngerme miktarlarını kontrol edebilmek için bağlanan civataya uygulanan çekme kuvvetini Skidmore-Wilhelm cihazı ile kontrol edilmektedir. Bu kontrol hergün tork tabancası ile işe başlanmadan önce yapılmaktadır. Tabancanın uyguladığı tork miktarına gore (Nm) civata üzerinde oluşan çekme kuvvetinin (kN) doğruluğu test edilmektedir.

Civatalı bağlantı dışında ana kolon birleşimlerinde elektrik ark kaynağı kullanılmaktadır. Burada yüksek dayanım istenen birleşimlerde kullanılan bazik tip elektrot kullanılmaktadır.

Toplam olarak 30 kişilik bir ekiple montaj yapılmaktadır. Montaj esnasında 16 tonluk 1adet kule vinç kullanılmaktadır. 1.ve 2. kısımlarda kullanılan kolonların her birinin ağırlığı yaklaşık olarak 16 tondur ve üst katlara çıktıkça kolon kesitleri küçülüp ağırlıklar 8,5 tona kadar düşmektedir. Her bir kolon montajı yapıldığında montaj firması ve denetmen firma yetkilileri tarafından kolonun X ve Y eksenlerine olan eğimi Total Station ile kontrol edilmekte ve çıkan değer minimuma indirilmek suretiyle montaja devam edilmektedir.

Yapının statik hesapları ve çelik dizaynı İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1 i profesör ve 1 i doktor olmak üzere 2 çelik danışmanı tarafından yapılmış olup özel bir denetim firması tarafından denetlenmektedir.

Binanın 3 boyutlu modellemesi YAPI TEKNİK firması tarafından yapılmış, daha sonraki model düzeltmeleri ve çelik imalatı GÜLERMAK tarafından yapılmıştır.


Çelik Yapılar - Sayı: 22 - Şubat 2010

Firmalarımızdan

Borusan Mannesmann Boru Sanayi
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton