TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 76 - Mayıs / Haziran 2022

Haber
SteelPRO 2022’YE TÜM MİMARLIK ve İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ DAVETLİÜniversite öğrencilerimizin çelik yapılar konusunda bilgi ve deneyimlerini arttırmak amacıyla düzenlenen Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nın 19’uncusu olan SteelPRO 2022 bir önceki yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerle alanında uzman isimleri buluşturuyor.

Bir seri halinde planlanan toplantı ve seminerler, bayram ve tatil günleri ile Genç Çelikçiler Topluluğu (GENÇEL) üyelerinden alınan geri dönüşler doğrultusunda bitirme tezleri ve sınavları göz önüne alınarak planlandı.Ahmet Alataş Workshop Ana Sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan SteelPRO 2022 “İklim değişikliklerinden kaynaklı sorunlara yaratıcı yapısal çözümler” konu başlığı ile tüm üniversitelerin mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümlerine kapılarını açıyor. Konu, standart bir yapı tipi ile sınırlı olmayıp öğrencilerin yapay zekâ, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik vb. dijital teknolojilerden de yararlanarak yaratıcılıklarını arttırmayı, ileride uygulama ya da Ar-Ge projeleri haline evrilebilecek fikirlerin önünü açmayı hedefliyor.Çevresel sorunlara uzun bir süredir dikkat çeken ve bu konuyu çelik açısından inceleyen Türk Yapısal Çelik Derneği, Küresel İklim Krizi Semineri ile de bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Küresel Isınma, bunun yapılaşmaya olası etkileri artan orman yangınları, seller, tsunami vb. etkilere karşı öğrencilerin ne gibi önlemler üzerinde düşünmeleri gerektiği, orman yangınları ve küresel ısınmadan kaynaklanan yangın riskleri konularını da gerçekleştirilecek olan Küresel İklim Krizi seminerinde işlenecek.Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Öğrencileri Davetli

SteelPRO 2022 kapsamındaki seminer ve toplantılara; Yarışmaya katılacak olan, henüz karar vermemiş hatta yarışmaya katılmayacak olan tüm mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencileri davetlidir. Bu toplantıların amacı sadece yarışma değil, öğrencilerin meslek yaşamları boyunca yararlanabilecekleri bilgilerin de paylaşılması, genç mimar ve mühendislerin kafalarındaki sorulara yanıt aranmasıdır. Toplantı duyuruları sosyal medya ve TUCSA web sitesi üzerinden yayımlanmaktadır.ÖDÜLLER:


Yarışmaya katılım hakkı kazanmış projelerin, şartnamede belirtilen ölçütlere göre değerlendirilmesi sonucunda dağıtılacak olan ödüller;Eşdeğer Ödül; Ödül alan her bir takıma 6.000 ₺ olarak belirlenmiştir. Eşdeğer Ödül sayısı 4 adedi geçemez.Mansiyon Ödülleri; Mansiyon kazanan her bir takıma 1.500 ₺ verilecek olup, Mansiyon ödülleri için toplam miktar 6.000 ₺’yi geçemez.Jüri, dörtten fazla projeye mansiyon ödülü verilmesine karar verdiği takdirde, toplam miktar olan 6.000 ₺ Jürinin uygun gördüğü sayıda mansiyon sahibi takım arasında eşit olarak bölüştürülür.Jüri Üyeleri:


Prof. Dr. Bülent Akbaş, İnş. Müh.

Ahmet Alataş, Yüksek Mimar Mühendis

Prof. Dr. Ece Ceylan Baba, Mimar

Eliya Gerşon, İnş. Yüksek Müh.

Prof. Dr. Ayhan Usta, Mimar

Prof. Dr. Nesrin Yardımcı Tiryakioğlu (Jüri Başkanı) İnş. Müh. Cem Yücel, Mimar

Raportör: Yeşim Gür’eş, Dernek Müdürü19. Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması - SteelPRO 2021 Yarışması Takvimi


Online Tanıtım Toplantısı: 11 Haziran 2022

Çevrimiçi Seminer İnşaat Mühendisliği: 18 Haziran 2022

Çevrimiçi Seminer Küresel İklim Değişikliği: 21 Haziran 2022

Çevrimiçi Seminer Mimarlık: 25 Haziran 2022

Soru Sorma Son Tarihi: 23 Eylül 2022

Soruların Yanıtlanması: 30 Eylül 2022

Kayıt İçin Son Başvuru Tarihi: 21 Ekim 2022

Proje Son Teslim Tarihi: 02 Kasım 2022

Jüri Değerlendirmesi: 12 Kasım 2022

Sonuçların Açıklanması: 16 Kasım 2022

Jüri Öğrenci Değerlendirme Toplantısı: 16-17 Kasım 2022

Ödül Töreni: 23/24 Kasım 2022Detaylı bilgiye yarışma web sitesinden ulaşabilir, sorularınızı yesimgures@steelpro.org mail adresinden raportöre iletebilirsiniz.SteelPRO 2022 Başvuru Formu’na ve Şartname’ye

http://steelpro.org adresinden ulaşılabilir.


Çelik Yapılar - Sayı: 76 - Mayıs / Haziran 2022

Kendimizi Sınayalım

KENDİMİZİ SINAYALIM SORU 76© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton