TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 76 - Mayıs / Haziran 2022

Editör


MİTOLOJİ, MARS ve ÇELİK
İnsanlık olarak bilim ile bilim kurgunun, ütopyalar ile distopyaların bir arada olduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. Başka bir ifadeyle, ünlü yazar Arthur C. Clarke’ın, “2001: Bir Uzay Destanı, insanlık tarihinin en önemli dönemlerinden birinin yer aldığı çağda yazıldı. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Sessizlik Denizi’ne ayak bastığı vakit, bu çağdan sonsuza dek ayrılmış olduk. Tarih ve kurgu, artık geri dönüşü olmayacak bir şekilde birbirine bağlandı.” şeklindeki tespitleri günümüzde de gerçekliğini sürdürüyor.

Ajandam


AVRUPA’YI ASYA’YA BAĞLAYAN BEŞ ASMA KÖPRÜ
Önümüzdeki iki ay içinde biri dini ve ikisi milli olmak üzere üç bayram var. Dini bayram olarak, Müslümanlık alemi için iki büyük bayramdan biri olan Kurban Bayramı geliyor. Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10 ilâ 13. günlerinde 4 gün süre ile Kurban Bayramı kutlanır. Dolayısıyla hicri takvime göre kutlanan dini bayramlar resmi takvime göre her yıl bir önceki yıla nazaran 10 veya 11 gün öncesine denk gelir. Sonuç olarak bu yıl; 8 Temmuz 2022’de arife günü olacak, 9-12 Temmuz 2022 günlerinde de Kurban Bayramı kutlanacaktır.

Haber


TUCSA’DAN LİMAK FİNANS MERKEZİ ŞANTİYESİNE TEKNİK GEZİ
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Heyeti, 22 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 10.00’da İstanbul Ataşehir’de bulunan Limak Finans Merkezi (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yerleşkesi) şantiyesine teknik gezi gerçekleştirdi.
TUCSA 2022 SPONSORLUKLARI GÜNCELLENDİ
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) 2022 yılında gerçekleştireceği ulusal ve uluslararası etkinliklerini kapsayan Sponsorluklarını güncelledi.
TUCSA ÜYESİ 12 ŞİRKET 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ARASINDA
İstanbul Sanayi Odasının hazırladığı "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 Araştırması"na göre 12 TUCSA üyesi kuruluş 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yerini aldı.
13. ULUSAL ÇELİK YAPI ÖDÜLLERİ ŞARTNAMESİ YAYIMLANDI
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından, Türk mimar ve mühendislerinin gerçekleştirdikleri çelik yapı tasarım ve uygulamalarını daha geniş anlamda değerlendirebilmek ve ödüllendirmek üzere 1997 yılından itibaren iki yılda bir çeşitli formlarda gerçekleştirilen çelik yapı tasarım ve uygulama yarışmalarının 13’üncüsü olan Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2022 şartnamesi yayımlandı.
NAZLI UĞUR KÖYLÜOĞLU’NDAN BÜYÜK BAŞARI
Akademisyen üyelerimizden Dr. Özgür Köylüoğlu’nun kızı Nazlı Uğur Köylüoğlu, dünyanın en iyi üniversitelerinden Stanford Üniversitesini Üstün Başarı ve Onur Derecesi’yle bitirdi. Nazlı Uğur Köylüoğlu, bu başarısının ardından Harvard Üniversitesinden kuantum fiziği alanında doktora bursu kazandı.
SteelPRO 2022’YE TÜM MİMARLIK ve İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ DAVETLİ
Üniversite öğrencilerimizin çelik yapılar konusunda bilgi ve deneyimlerini arttırmak amacıyla düzenlenen Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nın 19’uncusu olan SteelPRO 2022 bir önceki yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerle alanında uzman isimleri buluşturuyor.
SBIS 2022 İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
ECCS şemsiyesi altında 1988 yılından beri düzenlenen Uluslararası Çelik Köprü Sempozyumlarının 10’uncusu olan “10th International Symposium on Steel Bridges For A Green Planet” (SBIS 2022) TUCSA tarafından 21-22 Eylül 2022 tarihlerinde İstanbul’da Intercontinental Hotelde gerçekleştirilecek.

Teknik Makale


KOROZYON ve ÇEVRE
Birçok kirleticinin korozyonu hızlandırması ve pas gibi korozyon ürünlerinin de su kütlelerini kirletmesi nedeniyle korozyon ve kirliliğin birbiriyle ilişkili zararlı süreçler olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya – Metalurji Fakültesinden Doç. Dr. Oğuz Kaan Özdemir ve Araş. Gör. Kubilay Öztürk, korozyonun çevre ile olan iki yönlü ilişkisine değindiler.
KOROZYONUN MALİYETİ
Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya – Metalurji Fakültesinden Doç. Dr. Oğuz Kaan Özdemir ve Araş. Gör. Jülide Hazal Özdemir korozyonun yarattığı ekonomik sonuçları kaleme aldılar.

Söyleşi


ÇELİĞE HAYAT VEREN HEYKELTIRAŞ - Andy SCOTT
The Kelpies başta olmak üzere birçok eseriyle dünyanın en önemli heykeltıraşları arasında yer alan ve eserlerinde çeliğe de sıkça yer veren Andy Scott ile sanat anlayışı ve çeliğe bakış açısı hakkında konuştuk.

Projeler


SENEGAL ULUSLARARASI STADYUMU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı tören ile 22 Şubat 2022 tarihinde açılışı gerçekleştirilen Senegal Uluslararası Stadyumu, ülkenin en büyük spor kompleksi olmasının yanı sıra güneş enerjisinden yararlanma özelliğiyle de dikkat çekiyor.
MEDCEM ÇİMENTO FABRİKASI ÖN ISITICI VE FARİN DEĞİRMENİ BİNASI
Medcem Çimentonun yeni inşa edilen Ön Isıtıcı ve Farin Değirmeni yapıları, markanın dünyanın en büyük çimento üreticileri arasında yer alma vizyonunun önemli kilometre taşlarından biri durumunda.

Gençel


MİMARLIK PRATİĞİNİ SteelPRO İLE DENEYİMLEMEK
Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencisi ve GENÇEL Düzce Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi Gizem Sayın, 18. Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nın (SteelPRO 2021) sağladığı kazanımları aktardı.

Ürün


Belgelendirme Programı
Yapısal Çelik Eğitim ve Araştırma Merkezi İktisadi İşletmesi (YAÇEM) Genel Müdürü Aydın Kulaksız, TUCSAmark Belgelendirme Programı’nın kapsadığı alanları ve programın sağladığı avantajları kaleme aldı.

Güncel


CASP 2022 KOROZYON KONUSUNDA DÜNYACA ÜNLÜ UZMANLARI BİR ARAYA GETİRDİ
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) ile koordineli olarak düzenlenen 2. Çelik İçin Korozyon ve Yüzey Koruma Uluslararası Konferans ve Sergisi (2nd International Conference and Exhibition on Corrosion and Surface Protection for Steel – CASP 2022) 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.
YAPAY ZEKÂ ve GELECEĞİN MESLEĞİ BİLGİ MÜHENDİSLİĞİ
Omnitek Telekom CEO'su ve Bilişim Uzmanı Muammer Uysal, yapay zekâ konusuna geniş bir perspektifken bakarken bilgi mühendisliği konusunda da değerlendirmelerde bulundu.
ÇELİĞE ÂŞIK BİR UZAY GİRİŞİMCİSİ ELON MUSK
Son yıllarda yarattığı markalar ve uzay hedefine dair farklı bakış açısıyla adından sıkça söz ettiren Elon Musk, insanlığın en büyük hedefi haline gelen Mars görevini de çeliğin gücü ve sağladığı imkânlarla başarmayı hedefliyor.
İŞLETMELERDE ÇALIŞAN PERFORMANSINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Yönetim ve İnsan Kaynakları Danışmanı M. Zafer Kalaycı, özellikle büyük ölçekli işletmelerin geleceğinde belirleyici bir faktör olan çalışan performansına değindi.

Kendimizi Sınayalım


KENDİMİZİ SINAYALIM SORU 76
Bu sayımızda, özellikle tasarım sürecinde karşımıza çıkan ve çözümlerini yerel yönetmeliklerde bulamayacağımız bazı konulara, uluslararası yönetmelikler ve “mühendislik pratiği” uygulamalarından edinilen deneyimleri referans alarak yanıtlar bulmaya çalışacağız.

Üyelerimiz


ARUP MÜHENDİSLİK
“Bütüncül Tasarım” anlayışını başarılı bir şekilde müşterilerine sunan Arup Mühendislik, Ankara ve İstanbul ofislerinde görevli 200’den fazla kalifiye mühendis, plancı, mimar ve deneyimli danışmandan oluşan ekibiyle fark yaratmaya devam ediyor.
BÜLBÜLOĞLU ÇELİK
Projelerinde %100 müşteri memnuniyetini hedefleyen ve sürecin son aşamasına kadar bir çözüm ortağı olarak müşterilerinin yanında yer alma prensibini kendisine rehber edinen Bülbüloğlu Çelik, üstün hizmet anlayışı ile ülkemize değer katmaya devam ediyor.

Kitap Köşesi


Modern Mimarlık
Arketon Yayınları tarafından yayımlanan Modern Mimarlık, özgün dilinden yapılan çevirisiyle raflarda yerini alan bir eser. Otto Wagner’in kaleme aldığı kitabı Türkçeye Hüseyin Tüzün aktardı. Kitapta, Wagner'in ikinci baskı için yazdığı önsöz doğrultusunda usta mimarın tüm çalışmalarının fotoğraflarına da yer verildi.
Kültürel Miras Uygulamalarında Önleyici Koruma
Hiperlink Yayınları tarafından yayımlanan ve editörlüğünü Serkan Gedük ile Alpaslan Hamdi Kuzucuoğlu’nun yaptığı “Kültürel Miras Uygulamalarında Önleyici Koruma” isimli eser, önleyici koruma hakkında çalışmalar yapan çok sayıda araştırmacı ve uzmanın bir araya gelerek oluşturduğu çabaların ürünü olan kapsamlı bir kitap niteliğinde.
Mimar Sinan: Tarihsel ve Muhayyel
Dergimizin 33. sayısına konuk olan ve çelikle ilgili olarak “Türkiye’nin Çelikle Barışması Gerekiyor.” tespitinde bulunan İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli’nin kaleme almış olduğu “Mimar Sinan: Tarihsel ve Muhayyel” isimli eser, birbiriyle bağlantılı iki araştırma güzergâhında ortaya konmuş bir çalışma.

Summaries


THE SCULPTURE THAT BRINGS LIFE TO STEEL
Andy Scott is one of the most important sculptors of the world with his many works, especially "The Kelpies" who frequently uses steel in his works. We spoke with him about his understanding of art and his perspective on steel.

MİTOLOJİ, MARS ve ÇELİK

Şimdi türümüzün önünde atılması gereken büyük bir adım daha var. Dünya her geçen gün farklı sıkıntılarla boğuşurken Mars görevi için o kritik zaman dilimine girmiş durumdayız. İnsanlığı Kızıl Gezegen’e götürme amacındaki Elon Musk, bu tarihi görevi çeliğin gücüyle başarma hedefinde. Dergimizin ilerleyen sayılarında da çelik ve Mars eksenindeki gelişmeleri sayfalarımıza taşıyacağız.

Çelik Yapılar olarak, Covid-19 küresel salgınının sektörümüze etkilerinden Metaverse gerçekliğine kadar yaşanan güncel olayları geniş bir pencereden okurlarımıza sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu sayımızda, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) ile koordineli olarak düzenlenen 2. Çelik İçin Korozyon ve Yüzey Koruma Uluslararası Konferans ve Sergisi (CASP 2022) ile ilgili ayrıntıların yanı sıra korozyonun mali ve çevresel etkilerine dair incelemeleri bulabileceksiniz.

Bu özel içeriklerin yanı sıra “Çeliğe Hayat Veren Heykeltıraş” olarak tanımladığımız, eserlerinde mitolojik öğeleri yansıtan ünlü sanatçı Andy Scott ile gerçekleştirdiğimiz özel röportaj da çelik ve sanat ilişkisine dair yeni bir bakış açısı sunacak.

Keyifli okumalar dileriz.

Eray Emin Aydemir
Genel Yayın Yönetmeni© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton