TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 50 - Ocak 2017

Editör


ÇELİK YAPILARIN TASARIM VE HESAP ESASLARI KURSU
Türk Yapısal Çelik Derneği bünyesindeki Yapısal Çelik Eğitim ve Araştırma Merkezi İktisadi İşletmesi (YAÇEM) ‘in kurduğu YAÇEM Akademi tarafından düzenlenen kurslara önümüzdeki dönemde de devam edilecek.

Ajandam


17. YAPISAL ÇELİK GÜNÜ
H. Yener GÜR’EŞ TUCSA Yönetim Kurulu Başkanı

Haber


İzmir Buluşması ve Yönetim Kurulu Toplantısı
Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu ve Bölge Toplantısı 2 Kasım 2016 tarihinde İzmir Swiss Otel’de gerçekleştirildi.
Yangın Tasarımı Kursu’nun İkincisi Gerçekleştirildi
YAPISAL ÇELİK-2 TASARIM kursu 3-5 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Yarışma


ULUSAL ÇELİK YAPI ÖDÜLLERİ 2016 SONUÇLARI BELLİ OLDU
Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2016’nın Jürisi, 12 Kasım 2016 Cumartesi günü Türk Yapısal Çelik Derneği’nin Dernek Merkezi’nde toplandı.
Robert Kolleji Murat Karamancı Öğrenci Merkezi
Mimari Tasarım: Ahmet Alataş Mimarlık, Ahmet Alataş Statik Tasarım: Werkraum Wien Çelik İmalatçısı: Algan Demir Çelik Dış Ticaret ve Taahhüt Ltd. Şti. Mal Sahibi: Robert Kollej
Vodafon Arena
Mimari Tasarım: DB Mimarlık, Bünyamin Derman Statik Tasarım: İz Mühendislik Çelik İmalatı: Freyssinet Yapı Sistemleri Mal Sahibi: Beşiktaş İnşaat A.Ş.
Bursa Kadıyayla Teleferik İstasyonu
Mimari Tasarım: Korfalı Mimarlık, Yamaç Korfalı Statik Tasarım: Bac-Ka Mühendislik Çelik İmalatçısı: Güler Demir Çelik Doğrama Sanayi ve Ticaret İşveren: Bursa Teleferik A.Ş
BABYLON BOMONTİ
Mimari Tasarım: Alataş Mimarlık & Danışmanlık , Ahmet Alataş Statik Tasarım: İNTAÇ İnşaat Mühendislik Genel Yüklenicisi: SİSTEMA Teknolojik Yapı Yatırımcı: DOĞUŞ İnşaat ve Ticaret A.Ş.
BURSA TELEFERİK TEFERRÜÇ İSTASYONU
Mimari Tasarım: Korfalı Mimarlık, Yamaç Korfalı Statik Tasarım: Bac-Ka Mühendislik Çelik İmalatçısı: Güler Demir Çelik Doğrama Sanayi ve Ticaret İşveren: Bursa Teleferik A.Ş
DOĞUŞ LOJİSTİK D CAFE
Mimari Tasarım: MuuM Mimarlık, Murat Aksu, Umut İyigün Statik Tasarım: Refik Onur Yörük Yüklenici: Sam İnşaat Proje Sanayi Yatırımcı: Doğuş Otomotiv
Dudullu OSB Anaokulu Binası
Mimari Tasarım: Erözü Mimarlık, Cem Erözü Statik Tasarım: Modern Mühendislik, Galip Topönder
Seyr-i Mardin Ofis
Mimari Tasarım: Deep Mimarlık, Servet Memiş Statik Tasarım: Zeynel Korkmaz Çelik Yüklenici: İbrahim Arı Mühendislik
UMUR CENTUR DEPO BİNASI
Mimari Tasarım: Erözü Mimarlık, Cem Erözü Statik Tasarım: Modern Mühendislik, Galip Topönder Yatırımcı: Umur Basım Sanayi ve Ticaret
Zincirlikuyu ZIN2
Mimari Tasarım: PİRAMİT Mimarlık Turgut Toydemir Statik Tasarım: Cem Özer Yatırımcı: GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret
Beyaz Ofis
Tasarım: Adnan Kazmaoğlu Mimarlık
ATAŞEHİR CEP OTOGARI
Tasarım: Bahadır Kul Mimarlık
Bisiklet Tüp Yolu
Tasarım: Ekim Kaptan Mimarlık
Doğuş Lojistik Giriş Saçağı
Tasarım: Mum Mimarlık Murat Aksu, Umut İyigün
KARAMÜRSEL BELEDİYESİ BALIK ADASI SOSYAL TESİSLERİ
Tasarım: Dr. İbrahim Türkeri, Gönül Karademir Türkeri
ŞUA İNŞAAT SATIŞ OFİSİ BİNASI
Tasarım: Adnan Kazmaoğlu, Pınar Kayhan

Yapısal Çelik Günü


Geleneksel Buluşma: 17. YAPISAL ÇELİK GÜNÜ
Türk Yapısal Çelik Derneği’nin 2000 yılından günümüze kadar her yıl aralıksız sürdürdüğü Yapısal Çelik Günü Etkinliklerinin 17’incisi gerçekleşti.

Söyleşi


Mimar Ömer Selçuk Baz: “Malzeme Mimarlığın Gövdesini ve İmgesini Kuran Şey “
Şimdiye kadar okuduğunuz mimar söyleşilerimize pek benzemiyor bu. Çelik Yapılara zaman zaman yaklaşıyor konuşmalarımız, çoğunlukla da uzaklaşıyor. Çünkü karşımızda ilginç bir mimarımız var. Mimarların ortasında durduğu yapı sektörümüzün açık açık eleştirisini yapıyor.

Summaries


TRADITIONAL GATHERING 17TH STRUCTURAL STEEL DAY
17th of Structural Steel Day events held every year since 2000 by Turkish Construction Steel Association was held in Istanbul Marriott Asia Hotel on 24 November 2016 Thursday.
WINNERS OF NATIONAL STEEL STRUCTURE AWARDS 2016 ANNOUNCED
Jury of National Steel Structure Awards 2016 organized bi-annully by Turkish Construction Steel Association convened on 12 November 2016 Saturday in Turkish Construction Steel Association Headquarters.

ÇELİK YAPILARIN TASARIM VE HESAP ESASLARI KURSU

YAÇEM Akademi tarafından planlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 4 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladığı ve 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan “Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik” içeriğiyle hazırlanan “Çelik Yapıların Tasarım ve Hesap Esasları Kursu (T103)” 14-15 ve 21-22 Ocak 2017 tarihlerinde Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Söz konusu kursu, yönetmeliği hazırlayan komisyonun başkanı Prof. Dr. Cavidan YORGUN ve Yrd. Doç. Dr. Cüneyt VATANSEVER verdiler. Böylece, kursu başarıyla bitiren 38 mühendis 22 Ocak 2017 tarihinde katılım belgelerini aldılar.

Türk Yapısal Çelik Derneği bünyesindeki Yapısal Çelik Eğitim ve Araştırma Merkezi İktisadi İşletmesi (YAÇEM) ‘in kurduğu YAÇEM Akademi tarafından düzenlenen kurslara önümüzdeki dönemde de devam edilecek. Gelen yoğun talepler üzerine “Çelik Yapıların Tasarım ve Hesap Esasları Kursu (T103)”nun baharda tekrarlanması planlanmakta.
 
YAÇEM Akademi tarafından verilecek diğer bir kurs da “Boya / Kaplama Seçimi ve Teknik Şartnamesi Hazırlama (Y101)” kursu. Türkiye’de mimar ve mühendislerin önemli ölçüde ihtiyaç duyduğu bu kurs, şehir dışından da gelecekler göz önüne alınarak 24 Mart 2017 Cuma günü 8 saat olarak planlandı. Bu konudaki duyuru kısa zaman sonra www.tucsa.org wwTUCSA web sitesinde yayımlanacak.© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton