TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 62 - Aralık 2019

Yapısal Çelik Günü
TUCSA Sektör Ödülleri 2019Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından verilen TUCSA Sektör Ödülleri, sektördeki başarıların görünürleştirildiği, sektöre emek verenlerin onurlandırıldığı bir alan. Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da TUCSA Sektör Ödülleri 20. Yapısal Çelik Günü içerisinde, etkinlik katılımcılarının huzurunda sahipleriyle buluştu.
Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından verilen TUCSA Sektör Ödülleri, sektördeki başarıların görünürleştirildiği, sektöre emek verenlerin onurlandırıldığı bir alan. Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da TUCSA Sektör Ödülleri 20. Yapısal Çelik Günü içerisinde, etkinlik katılımcılarının huzurunda sahipleriyle buluştu.

 

Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı H. Yener Gür’eş’in sunumuyla gerçekleştirilen Ödül Töreni’nde ilk ödüller,

TUCSA Üyeliğinde 10. Ve 20. Yılını dolduran üyelere verildi.

"Onuncu Yıl Onur Ödülü" Mega Çelik Yapı Sanayi Ticaret firmasından Mustafa ve Ömer Faruk Erdem’in olurken, "Yirminci Yıl Onur Ödülü" Prof. Dr. Yusuf Alpay Özgen ve Ş. Denizer Gür’eş’e sunuldu.

SteelPRO 2019 Ödülleri

TUCSA Sektör Ödülleri içerisinde yer alan bir diğer ödül grubu, 16 yıldır dernek tarafından düzenlenen Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması SteelPRO Ödülleri oldu. SteelPRO 2019 Ödülleri öncesinde yarışma Jürisi’nden Ahmet Alataş, Doç. Dr. Ece Ceylan Baba ve Dr. Selçuk İz, sahneye davet edildi.

Bu yıl "Çelik Köprü" konusundaki tasarımlarıyla ödüle değer bulunan projelerden ikisine Mansiyon, üçüne de Eşdeğer Ödül layık görüldü.

SteelPRO 2019 Mansiyon Ödülü projelerinden "Göksu Çelik YayaKöprüsü" adlı çalışmasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Erkan Turan ve Büşra Özdemir, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Merve Coşkuner ve Sevda Alparslan, ödül belgelerini jüri üyelerinden aldılar.

Bir diğer Mansiyon Ödülü "Bypass" isimli gruba gitti. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Abdullah Kahraman ve Muhammet Bahadırcan Günay ile İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Adem Nas ve Fatih Mat’a ödül belgeleri verildi.

SteelPRO2019 Üç Eşdeğer Ödül’den biri "Kablo Gergili Çelik Yaya Köprüsü" oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Atajan Baba, Hudayberdi Meretgeldiyev ve Bayram Akçiçek ile Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Mehmet Burak Alper ödül belgelerini katılımcıların huzurunda aldılar.

SteelPRO2019’un ikinci Eşdeğer Ödülü "Sınır/sızlık Köprüsü" isimli projenin oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Mert Topaloğlu ve Özge Türedi ile Yıldız Teknik Üniversitesiİnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Hamza Memiş ve Mehmet Emin Yıldırım’a ödül belgeleri verildi.

Son Eşdeğer Ödül "Nuh’un Gemisi" çalışmasıyla MEF Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Ahmet Faruk Akdeniz ve Resul Emre Kaba ile MEF Üniversitesi

İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Ömer Aykurt ve Enes Kaya’nın oldu.

Ulusal Çelik Köprü Ödülleri

Türkiye’de çelik köprü tasarımlarının gelişmesi amacıyla 2019’da ilk kez açılan "Çelik Köprü Tasarımı Yarışması’nda"Proje Tasarım Kategorisi"nde değerlendirilen iki çelik köprü TUCSA Sektör Ödülleri Töreni’nde sahipleriyle buluştu.

"Antik Perinthos Karayolu Köprüsü" tasarımıylaATTEC Mühendislik firması’ndan Ahmet Topbaş’ın ödülünü ATTECEkibi aldı.

Proje Tasarım Kategorisi’nde değerlendirilenbir diğer çelik köprü "Sakarya Nehri Köprüsü" idi.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Sanat Yapıları Başmühendisliği’ndenAbdülkadir Yavuz ve LAVA Mühendislik Ltd. Şti’den Alp Yılmaz’a plaketleri, Yapısal Çelik Günü katılımcılarının huzurundaverildi.

 

Sektöre Değer Katanlar Ödülü

TUCSA Sektör Ödülleri "Sektöre Değer Katanlar" kategorisindeki ödül 2019 yılında Mimar Elif Özdemir’in oldu. Osmanlı döneminin Kibrit Fabrikası yapısını çelikle yeniden yorumlayan ve bir Endüstri Mirası olarak ülkeye kazandıran Elif Özdemir, artık adı "Kibrithane" olan yapısıyla plaketini aldı.

 

Sektörel Kitap Yazarları Ödülleri

TUCSA Sektör Ödülleri arasında bu yıl ilk kez verilen "Sektörel Kitap Yazarları Ödülleri" konu üzerinde çalışmaları olan uzman isimlere verildi. "Hafif Çelik Yapı Tasarımı", "Geçmişten Günümüze Çelik Yapılar", "Çelik Yapılar" ve "Büyük Açıklıklı Çelik Yapılar"

çalışmalarıyla Prof. Dr. Özden Eren bu kategorideki ilk ödülü aldı.

"Çelik Yapı Tasarımı Uygulamaya Yönelik Bir Yaklaşım" isimli çalışmasıyla Prof. Dr. Bülent Akbaş ve Prof. Dr.Oğuz Özgür Eğilmez ödüle değer bulunanlar arasındaydı.

"Çelik Yapı Tasarımı El Kitabın 1" çalışmasıyla da Prof. Dr. Bülent Akbaş, Dr. Onur Şeker ve Hüseyin Türk ödüle değer bulundu.

Bu bölümün son ödülü "TS EN 1993-1-3’e Göre Soğuk Şekil Verilmiş Çelik Yapıların Tasarımı" kitabıyla Dr. Ferzat Mercan ve Osman Sultan’ın oldu.

 

Sektörel İnovasyon ve ARGE Ödülü

Yine bu yıl ilk kez TUCSA Sektör Ödülleri’ne dahil edilen bir konu başlığı da "Sektörel İnovasyon ve ARGE Ödülü" oldu. Bu alandaki ilk ödül de TİS Teknolojik İzolatör Sistemleri A.Ş.’ye gitti. Geliştirdiği yerli teknolojiyle izolatör imalatını gerçekleştiren TİS Teknolojik İzolatör Sistemleri’ne verilen ödül plaketini kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şuyun aldı.

Uluslararası Başarı Ödülleri

Yurt dışında Türkiye’yi başarıyla temsil eden çalışmaların değerlendirildiği bu kategorideki ödüllerin ilki, Troya Müzesi projesiyle Yalın Mimarlık kurucusu Mimar Ömer Selçuk Baz’ın oldu. Mimar Baz’ın çelik kaplı müze yapısı Time Dergisi’nin "Dünyada Görülecek 100 Yer" sıralamasına girmesiyle ödüle değer bulundu.

Uluslararası Başarı Ödülleri’nin bir diğeri Avrupa Yapısal Çelik Birliği’nde ödüle değer bulunan Osmanlı döneminden günümüze kadar ayakta kalan bir çelik kilise yapısına gitti. Uluslararası jüri tarafından da ödüllendirilen Sveti Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise) çelikle yenilenmesini gerçekleştiren ekip TUCSA Sektör Ödülleri 2019’da da plaketle ödüllendirildi. Projenin Yatırımcısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Projenin Sahibi: Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı, Mimarları: Halil Onur Mimarlık Ofisi, Mimar Fikriye Bulunmaz, Mühendisleri: Kuram Müh./Teori Mühendislik Ltd., 

Genel Yüklenicisi:Taşyapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., 

Çelik İmalatçısı: Şanlıbayrak Çelik Kons. İnş. San.ve Tic. Ltd. temsilcileri ödüllerini etkinlik katılımcılarının huzurunda aldılar.

 

Çelik Yapılar Onur Ödülü

TUCSA Sektör Ödülleri’nin her yıl sektörün duayenlerine bir gönül borcu, şükran ifadesi olarak sunduğu "Çelik Yapılar Onur Ödülü" 2019 yılında sektörün önemli bir ismi, İnşaat Yüksek Mühendisi Necati T. Çeltikçi’ye verildi.

Uluslararası Bilim Ödülü

Bu yıl yine ilk kez verilen Uluslararası Bilim Ödülü, TUCSA Sektör Ödülleri 2019’un son ödülüydü. Bu özel ödül, Avrupa Yapısal Çelik Birliği ECCS’in her yıl bir bilim insanına verdiği Charles Massonnet Ödülü’ne değer görülen ilk Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı Tiryakioğlu’na verildi.

Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, Charles Massonnet Ödülü’ne değer görülen ilk Türk Bilim İnsanı ve aynı zamanda bu ödülü alan ilk kadın. Çelik Yapı sektöründeki çalışmalarıyla 2015 yılında da ECCS tarafından Gümüş Madalya ile ödüllendirilmiş olan Prof.Dr. Nesrin Yardımcı, 2001-2016 yılları arasında Türk Yapısal Çelik Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı, 2009-2010 ve 2014-2015 yıllarında da iki dönem ECCS Başkanı oldu.


Çelik Yapılar - Sayı: 62 - Aralık 2019© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton