TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 35 - 2013/1

Haber
ÇELİĞİN HEM ÜRETİMİNE HEM DE İŞLENMESİNE YAKINDAN TANIK OLDULAR


Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören 20 öğrenci, TUCSA Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı ve Başkan Yardımcısı Yener Güreş ile birlikte 2 Mart 2013 tarihinde önce Osmaniye'deki ArcelorMittal Distribution Solutions-Rozak Çelik Servis ve İşleme Merkezi'ni ziyaret etti, ardından da İskenderun'a geçerek ISDEMIR'i gezdi.
Çelik Yapılara öğrencilik yıllarında yakınlaşmaları amacıyla inşaat mühendisliği ve mimarlık fakültesinde okuyan öğrencilere yönelik teknik geziler düzenleyen Türk Yapısal Çelik Derneği, 2013'ün ilk teknik öğrenci gezisini Osmaniye ve İskenderun'a yaptı. Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören 20 öğrenci, TUCSA Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı ve Başkan Yardımcısı Yener Güreş ile birlikte 2 Mart 2013 tarihinde önce Osmaniye'deki ArcelorMittal Distribution Solutions-Rozak Çelik Servis ve İşleme Merkezi'ni ziyaret etti, ardından da İskenderun'a geçerek ISDEMIR'i gezdi.

2012 yılını Bir Milyon Ton'un üzerinde satış ile kapatan ArcelorMittal Distribution Solutions Türkiye, 150 Bin Ton'u aşan stok hacmi ve 1000'den fazla ürün çeşitliliği ile Türkiye'deki en büyük demir-çelik satış ve servis merkezlerinden biri. 2011'de açılan, 80.000 m2'si kapalı olmak üzere antrepo alanları dahil toplamda 140.000 m2'lik bir alan üzerinde kurulu Osmaniye Çelik Servis ve İşleme Merkezi, ArcelorMittal Distribution Solutions'ın yüzey alanı olarak en büyük tesisi. Tesiste çelik sac, levha ve profillerin stoklanmasına ek olarak tüm yapısal çelik sac, levha ve profil işleme; ön-imalat; kumlama ve astar kat boyama olanakları sunuluyor. Tamamen otomatik bilgisayar kontrollü makinelerin yeraldığı Çelik Servis ve İşleme Merkezi'nden makine imalatçılarına ve inşaat projelerine talebe ve projesine göre özel ebat ve kalitelerde sac, levha ve profil tedarik edilmekte. X-steel veya AutoCAD çizimlerini otomatik olarak bilgisayarlardan direk CNC makinalarına aktarılarak olası insan hatasını minimum düzeye indirilen tesiste kurulu olan yapısal çelik, levha delme ve işleme CNC makinesi levhalardaki deliklerin otomatik matkap sistemi sayesinde daha kaliteli ve hızlı delinmesi sağlanıyor.  Yapma Profil Hattı 2500 mm derinlikte 1250 mm genişlikte T, H, Kutu ve Yıldız (HAC)  kolon gibi levhadan kaynaklı Yapma Profil imal edecek nitelikte. Bütün bu özellikleri ile Osmaniye Çelik Servis ve İşleme Merkezi, aynı tesis içinde sahip olduğu makine çeşitliliği, stok hacmi ve ürün çeşitliliği ile sadece Türkiye'de değil Avrupa'da eşi benzeri olmayan entegre bir tesis. Bulunduğu konum itibariyle tesis, İskenderun Limanı'na  ve Ortadoğu'ya yakınlığı nedeniyle de büyük bir öneme sahip. Osmaniye Çelik Servis ve İşleme Merkezi Fabrika Müdürü İsa Arslan'dan konu ile ilgili tüm sorularına yanıt bulan öğrenciler, çelik malzemenin en yeni teknolojik alt yapıya sahip makinalar ile hızlı, şartnamelere uygun toleranslarda ve kalitede işlenmesiyle ilgili görsel bir şölene tanıklık ettiler.

Sonrasında İskenderun'a geçen grup, İSDEMİR İletişim Müdürü Harun Özdemir'in sunumuyla çeliğin nasıl üretildiği konusunda bilgi sahibi oldu. Çeliğin hammaddesi demire uygulanan tüm aşamaları yerinde gözlemleyerek nihai son ürün olarak çelik malzeme haline gelene kadarki bütün serüveni izledi. Yerli çelik üretiminin Dünyada 8. sırada olmasında önemli payı olan Türkiye'nin gözde kuruluşu İSDEMİR'in başarılarını görme şansını yakaladı.


Çelik Yapılar - Sayı: 35 - 2013/1
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton