TR|EN
Actual Content
Newsletter
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 32 - Haziran 2012

Seminer & Kurs
Çeliğin Kalbi Karabük'te"ÇELİK YAPILAR SEMİNERİ ve ÇELİK YAPI ELEMANLARI TASARIM KURSU"

Çelik yapıların yaygınlaşması ve doğru kullanılması amacıyla Türkiye'de il il dolaşarak toplantılar düzenleyen Türk Yapısal Çelik Derneği, bu kez "Çeliğin Kalbinin Attığı şehir Karabük"te idi.


KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl DEMİREL'in tabiri ile demir-çelik Karabük'te bambaşka bir anlam taşıyor. Bu şehirdeki her ailede ya bu demir-çelik tesislerinde çalışan birileri var ya da geçmişte çalışanları olmuş. 13 haneli bir köy iken 1935'te kurulan Karabük Demir Çelik İşletmeleri ile önem kazanmaya başlayan bölge, akıl almaz gelişmelere şahit olmuş, yapılan yatırımla kalkınmış. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk fabrikaları burada yetişen mühendislerle ve malzemelerle gerçekleştirilmiş.


Bugünün Türkiye'sinde de önemini koruyan ve artıran Karabük'te KARDEMİR'in desteği ile Çelik Yapılar Semineri ve Çelik Yapı Tasarım Kursu gerçekleştirmek Türk Yapısal Çelik Derneği açısından da özel bir anlam taşıyordu.


24 Mayıs 2012 Perşembe günü Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü ile ortaklaşa Üniversitenin Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Karabük Çelik Yapılar Semineri" Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim KADI'nın açılış konuşması ile başladı. Böylesi bir seminerin üniversitelerinde yapılıyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Prof. Dr. İbrahim KADI, üniversite bünyesinde kurulan Demir Çelik Enstitüsü ile bu alana verdikleri önemi dile getirdi. Kardemir'in Karabük Üniversitesi'ne verdiği desteğe değinen Prof. Dr. KADI, Kardemir'in kapılarını üniversiteye sonuna kadar açmasıyla Türkiye için bir ilk olan çalışmaların üniversitelerinde yapılabildiğini belirtip, bu sanayi-üniversite ilişkisinin Türkiye'ye örnek olacağını açıkladı.


Ardından kürsüye gelen Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI, seminer katılımcılarına Türk Yapısal Çelik Derneği'nin kuruluş öyküsü ve gerçekleştirdiği çalışmaları, projeleri bir film ile aktardı.


Açılış konuşmacılarının sonuncusu olarak sahneye çıkan Kardemir Genel Müdürü Fadıl DEMİREL, kısaca Kardemir'in kuruluş aşamasına değindikten sonra bugün gelinen noktada hem Kardemir'in başarılarını hem de Türkiye olarak çelik sektöründeki başarıları dile getirdi. Dünyada 8'nci sıraya oturan yerli sektörün Avrupa'da ise 2'nci olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin bu alanda dünyada en fazla gelişen ülke olduğunu açıkladı. "Çelikte iyi iseniz her alanda iyisinizdir" görüşü ile sözlerine devam eden Fadıl DEMİREL, Karabük'ün Türkiye'nin çelik başkenti olduğunu, bu durumunu korumak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti. Türk Yapısal Çelik Derneği ile yıllardır ortak çalışmalara imza attıklarının altını çizen DEMİREL, bu birlikteliklerle iyi noktalara gidileceğini açıkladı.

Karabük Çelik Yapılar Semineri'nin ikinci bölümünde ise çelik yapı projeleri mimar ve mühendisleri tarafından tüm detaylarıyla izleyicilerle paylaşıldı. İlk olarak kürsüye gelen Yüksek Mimar Yakup HAZAN, öncelikle bu ana kadar gerçekleştirdiği çelik yapı projelerinin tasarımlarını dinleyicilere aktarıp, o dönemlerde sektördeki sıkıntılara değindikten sonra geçen yıl hizmete açılan Sivas Havaalanı projesinin çelik yapı olarak özelliklerini aktardı.

Ardından sahneye gelen İnşaat Yüksek Mühendisi İrfan SAYDAR Rami Kültür Merkezi ve Safranbolu Camii çelik yapılarının proje detaylarını aktarıp, deneyimlerini, görüşlerini izleyicilerle paylaştı.


Seminerin son konuşmacısı Çelik Yapı Genel Müdürü Dr. İbrahim KORKUT oldu. Kendisi de Safranbolu'lu olan Korkut, Kayalar Kimya Boya Fabrikası ve Yönetim Binası projesini tanıtmanın yanı sıra Türkiye'de çelik yapı alanında en çok rağbet edilen alan olarak bilinen sanayi yapılarında çeliğin kullanımı ile ilgili yapılan yanlışlıkları, yapılması gerekenleri, önemli noktaları dile getirdi.Geniş bir katılımla gerçekleşen Karabük Çelik Yapılar Semineri, sunumların ardından katılımcıların konuklara sorularını sorarak bilgi edinmelerine de imkan yarattı.


ÇELİK YAPI ELEMANLARI TASARIMI KURSU

Türk Yapısal Çelik Derneği'nin sektörün gelişmesine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarından biri olan eğitim kurslarından ilki de Karabük'te gerçekleştirdi.


Kardemir'in desteği ile Karabük Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi -KABÜSEM ortaklığıyla düzenlenen "Çelik Yapı Elemanları Tasarımı Kursu" 25-26 ve 27 Mayıs 2012 tarihlerinde Karabük Üniversitesi KABÜSEM Toplantı Salonları'nda yapıldı.


Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Cavidan YORGUN ile Yrd. Doç. Dr. Cüneyt VATANSEVER tarafından verilen kurs, AISC 360-10 "Specification for Structural Steel Buildings'e göre Tasarım Kuralları;Yapısal Çelik Tasarımına Giriş, Birleşim Araçları, Çekme Elemanları, Basınç Elemanları, Eğilme Elemanları, Eğilme ve Eksenel Kuvvet Etkisindeki Elemanlar gibi konu başlıklarından oluştu.


Yapısal çelik elemanlarının tasarımında, uluslararası düzeyde, güncel bilgilerin kullanılması ve yaygınlaştırılmasının hedeflendiği kursa inşaat mühendisleri ya da inşaat mühendisliği 4. Sınıf öğrencileri katılabildiler. 3 günde toplam 18 saat olarak verilen Çelik Yapı Elemanları Tasarım Kursu çoğunlukla Karabük Bölgesi olmak üzere çevre illerden de katılımcı buldu. Kursun sonunda katılımcılara belge verildi.Çelik Yapılar - Sayı: 32 - Haziran 2012© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton