TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 56 - Haziran 2018

Ajandam
TUCSA’DAN BİR YENİLİK DAHA: WEBİNERSektör adına yapılan çalışmaların başında, sektörünün sorunlarının ve çözüm önerilerinin çeşitli kanallardan kamu otoriteleriyle paylaşılması, yönetmelik, standart ve şartnamelerin geliştirilmesi gibi çalışmalar gelmektedir. Ancak, hem sektörün, hem de üyelerin gelişimine katkıda bulunan etkinliklerimizin başında eğitimler yer almaktadır.
 Çelik yapılar ve yapısal çelik sektörüyle ilgili disiplinlere mensup bazı adaylar sorarlar: “Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) üyesi olmak bana ne sağlar?". Yanıt genellikle şöyle olur: "TUCSA üyeliği, tabi ki size bir iletişim ağı (network) ve katılımcılığınız ölçüsünde yeni çevreler edinmenizi sağlar, ama bundan daha önemlisi sektörün gelişmesine sağladığı katkılardır."Sektör adına yapılan çalışmaların başında, sektörünün sorunlarının ve çözüm önerilerinin çeşitli kanallardan kamu otoriteleriyle paylaşılması, yönetmelik, standart ve şartnamelerin geliştirilmesi gibi çalışmalar gelmektedir. Ancak, hem sektörün, hem de üyelerin gelişimine katkıda bulunan etkinliklerimizin başında eğitimler yer almaktadır.Eğitimlerimizin geliştirilmesi için, kurs ve seminerlerden oluşan eğitim modellerine ilave olarak "Uzaktan Eğitim" konusunda da bir hayli zamandır devam eden çalışmalarımız vardı. 2004 yılında başlayan ve bu yıl 15’incisini gerçekleştirdiğimiz Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması (SteelPRO 2018) bu gelişim için vesile oldu. İlk aşamada, öğretici özelliği de bulunan bu yarışmaya katılacak “genç mimar ve inşaat mühendisi adaylarına eğitim verelim” dedik. Eğitimi nerede düzenleyelim diye düşündük. İstanbul’da ya da Ankara’da yapsak, Van’daki, Mersin’deki, Trabzon’daki, Erzurum’daki özetle uzaktaki öğrenciler nasıl katılacaktı. Tüm yarışmacılara eşit olanak sağlamak için web sitesi üzerinden öğrencilere yönelik seminer (webiner) yapalım dedik.

Çalışmalar, içinde ARUP Mühendislik ve Müşavirlik Ltd. Şti. kıdemli mühendisi ve Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Dr. Cem HAYDAROĞLU’nun da yer aldığı YAÇEM AKADEMİ, Web Sitesi Komitesi ve dernek ilgililerinin de bulunduğu, amatör ruha ve heyecana sahip bir grup tarafından başlatıldı.

Bu ilk webiner bizim için de önemli bir deneyim olacaktı. Webiner sistemini kiralarken katılacakların sayısını tahmin edemediğimiz için 100 katılımcılı bir sistem öngördük. Bütün bu hazırlıklardan ve provalardan sonra, 30 Mayıs 2018 Çarşamba akşamı TUCSA web sitesinde duyuruya ve kayıt almaya başladık. O gece hiç tahmin etmediğimiz bir şey oldu. Ertesi sabah web sitesi sorumlusu arkadaşım Tacettin KARAN heyecanla bizi aradı ve “Süper ilgi var. 24 saat dolmadan kayıtlar 100’ü geçti” dedi. Derhal sistemin kapasitesini 500 kişiye kadar arttırdık. Böylece, derneğimizin YAÇEM AKADEMİ vasıtasıyla düzenlediği DEPREME DAYANIKLI ÇELİK YAPI TASARIMI Webineri 8 Haziran 2018 Cuma günü provaları takiben 13.00-14.20 saatleri arasında gerçekleşti. Web üzerinden gerçekleştirilen seminer Dr. Cem HAYDAROĞLU tarafından verildi. Etkinlik Raporundaki bilgilere göre Türkiye, ABD, Hollanda, İngiltere, Kanada ve Singapur’dan 133 katılımcının masaüstü bilgisayar, Ipad veya mobil telefonlarla iştirak ettiği webinerin başlangıcında test ve son düzenlemeler yapıldı. 133 kişinin ortalama katılım süresi 1 saat 22 dakika oldu. Başlangıçta öğrenciler için yapmayı düşündüğümüz "Depreme Dayanıklı Çelik Yapı Tasarımı" konusu daha önce diğer ülkelerde de verilmişti ve kapsamı genişti. Bu nedenle de çok sayıda inşaat mühendisi ve mimar da katıldı.

Bu güzel deneyim, uzaktan eğitim konusunda iki hedefimiz için bizleri daha da cesaretlendirdi: Seri webinerler düzenlemek, istenildiği zaman web sitesinden takip edilebilecek eğitim setleri hazırlamak. Uzaktan eğitim sistemi hayata geçirildiğinde mimar, mühendis, tekniker, usta diğer bir deyişle tüm paydaşlar web sitesinde şunları bulacaklar:

o Meslek dallarına göre, gruplar halinde belirlenmiş konulardaki eğitimlerin listesi,


  • Seçilen konuda okuyabilecekleri kurs notları, görseller ve çizimler,

  • Eğitim not, görsel ve çizimlerini izlerken dinleyebilecekleri sesli anlatım,

  • Eğitim ile ilgili soruların sorulabileceği bir platform,

  • Eğitimin sonunda, katılımcıların kendilerini değerlendirebilmesi için sınav olanağı.

     


Yener Gür’eş

Türk Yapısal Çelik Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı


© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton