TR|EN
Actual Content
Newsletter
Steelpro 2021
Çelik Köprü 2022
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 43 - Nisan 2015

Projeler
TEMA ISTANBUL SHOWROOMHalkalı İstanbul’da 1.500 m2 alana sahip bir ofis binası
Proje Yeri: İstanbul, Türkiye
İşveren: Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş, Öztaş Ortak Girişimi

Proje Tarihi: 2012-2013

Toplam İnşaat Alanı: 1.500 m2

Mimari ve İç Mimari Proje: Yazgan Tasarım Mimarlık

Peyzaj Projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık

Statik Projesi: Probi İnşaat

Mekanik Projesi: GN Mühendislik

Elektrik Projesi: HB Teknik Mühendislik

Yangın Projesi: Karina

Aydınlatma Projesi: Yazgan Tasarım

Mimarlık, Naveen Mehling - Compact Promotion

 

Fotoğraflar: Yunus Özkazanç,

Rüya Balaban, Kerem YazganTema İstanbul Showroom, Halkalı İstanbul’da bulunan, toplam 1.500 m2 alana sahip bir ofis binasıdır. Bina, toplam 4.000 üniteden oluşan konut kompleksi, beş yıldızlı otel, eğlence ve alışveriş merkezinden oluşan Tema İstanbul’un satış ofisi ve showroom mekânı olarak işlev görmektedir. Bu bina, Tema İstanbul Konut Kompleksi’nin örnek dairelerini, 4.000 konut ünitesinin maketini ve proje görsellerini barındıran galeri mekânı, idari ve satış ofislerini barındırmaktadır. Yapı, her gün binlerce otomobilin geçtiği TEM otoyoluna yüzünü dönen, yeşil, eğimli bir topoğrafyada, ufuk’a doğru uzanır şekilde konumlandırılmıştır. Bina fonksiyonlarını barındıran kütlenin cephesi reflekte cam ile kaplanmıştır. Zeminle siyah çakıldan oluşturulan bir yansıma havuzu aracılığıyla teması kesilmiş beyaz eliptik kaburgalar, fonksiyonel yapıyı sarar ve bütünleştirir. Gün içindeki zamana bağlı olarak, binayı saran kaburga, bağlam ile çeşitli etkileşimlere girer, dikkati kendine çeker. Gündüz, reflekte cam ile kaplı yüzeyi sayesinde, binanın fonksiyonel kütlesi hemen hemen görünmez hale gelir. Fonksiyonel kütlenin görünmezliği sebebiyle, binayı saran kaburga strüktür, uzayda yüzüyormuş gibi bir görsellik yaratır. Gece ise, kaburga strüktür aydınlatıldığı zaman, bina bir ışık heykeline dönüşür. Yavaş yavaş renk değiştirirken, karanlık içinde otonom bir obje halini alır.

Binanın fonksiyonel programı, üç katta dağılım gösterir. İlk eliptik kaburga içinden geçilen ve ahşap kaplı bir köprü ile girilen giriş katı, ana satış ofislerini, banka ofislerini, maket ve grafik panellerini içermektedir. Örnek dairenin sergilendiği birinci kata ise, konut kompleksinin maketine bakan galeri mekanından geçilerek ulaşılmaktadır. Bodrum kat, idari ofisleri ve destek birimlerini içermektedir.

Yapının iç mimari konsepti, çeşitli objelerde ve yüzeylerde tek bir yeşil renk kullanarak mekansal derinlik hissini arttırmak üzerine kurgulanmıştır. İlk mekansal derinlik etkisi, ana giriş fuayesinin arka yüzeyinde yeşil kullanarak verilmiştir. Yeşil arka yüzey, ziyaretçinin dikkatini çekerek, ziyaretçiyi mekana davet eder.

Ziyaretçi yapıya girdiği andan itibaren, farklı yüzeylerde bulunan yeşil renk ile karşılaşır. Bu yeşil yüzeylere örnek olarak, ofis halıları, tuvaletlerin,servislerin ve örnek dairelerin emaye boyalı cam duvarları, asansör kabinlerinin pleksi kaplamaları, iç mekan peyzajı, ofis oturma elemanları, yönetici masasının ön paneli, yeşil Murano cam tüplerden oluşan merdiven avizesi ve yeşil renkli LED aydınlatmalar sayılabilir. İç mekan boyunca kullanılan yeşil renk, görsel işaretlerin bütünleşmesini ve yön bulmayı sağlar. Dış mekan peyzajıda yeşil rengin bütünleştirici etkisini güçlendirir. Böylece, görsel devamlılık, iç mekan ve dış mekan arasındaki derinlik ve renk ilişkileri ile sağlanmış olur..

 


Çelik Yapılar - Sayı: 43 - Nisan 2015© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton