TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2021
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 45 - Eylül 2015

Editör


8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu Sonrasında ECCS Köprü Komitesi (AC3) Toplantısı İstanbul’da Yapıldı
Bu yıl yapılan sempozyumun, yalnız sunulan bildiri sayısı açısından değil, aynı zamanda bildirilerin akademik değeri ve uygulamalara yönelik sunumları da kapsamış olması nedeniyle çok başarılı geçtiği değerlendirildi.

Haber


İstanbul’da HISTWIN Çalıştayı
Seminere, konuşmacı olarak yabancı uzmanlarla birlikte, Türkiye’den iki akademisyen ve bir uzman da katıldı.
Çelik Yapılar İçin Özel Bir Yangın Testi
Türkiye’de de çelik yapılarla ilgili çok özel bir test gerçekleştirildi.
Çelik Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları Yönetmelik Taslağı Hazır
“Çelik Yapıların Tasarım ve Yapım Kurallarının Belirlenmesi Çalıştayı” Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE’nin teşrifleriyle 19.10.2015 Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

Yarışma


PROSteel 2016 Heyecanı Başladı
Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından düzenlenen, Ana Sponsorluğunu Borusan Mannesmann’ın yaptığı PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’na başvurular 26 Ekim’de başladı. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen yarışmada Birinci olacak ekibe 8 bin TL, ikinci ekibe 5 bin TL, üçüncü ekibe ise 3 bin 500 TL para ödülü verilecek. Bunun yanı sıra, tasarımlarında ağırlıklı olarak Borusan Mannesmann ürünleri kullanan ekiplerden biri 7 bin 500 TL tutarında Borusan Mannesmann Özel Ödülü’nün sahibi olacak. Ayrıca 5 gruba da toplam 5 bin TL değerinde Mansiyon ve Teşvik ödülü verilecek.
ECCS 2016’da Çelik Köprüleri Ödüllendiriyor
ECCS tarafından düzenlenen Avrupa Çelik Köprüler Ödülleri’nin dördüncüsü ECCS PMB Başkanı H. Yener Gür’eş koordinasyonunda, önümüzdeki yıl 14 Kasım 2016 tarihinde İsveç’in başkenti Stokholm’de sahiplerini bulacak.

SBIC 2015


8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu
Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) koordinasyonunda TUCSA tarafından sekizincisi yapılan Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu’na 36 ülkeden 200’e yakın uzman katıldı.
SBIC 2015 Başkanı, TUCSA & ECCS Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI: Bu Etkinliğin Aramızdaki Sinerjiyi Arttıracağına İnanıyoruz
“Çelik Köprüler Sempozyumu” bize mimarlar, yapısal mühendisler, tasarımcılar, çelik üreticileri ve inşacılar ile çevresel psikologlar, şehir planlamacıları ve çevreciler için çelik köprülerdeki yeni ufukları tartışmak amacı ile bir araya gelme fırsatı ve misyonu sağlamıştır” diyordu Başkanlar Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI. Özetlemeye çalışmanın anlamı yok, tamamına bakmak gerek, oldukça etkili sözlerle uluslararası camiaya seslendi Prof. YARDIMCI SBIC 2015 Açılış Konuşması’nda. Biz de noktasına dahi dokunmadan sizlerle paylaşmak, kayda almak istedik...
“Köprülerin Tasarımında İşlev Biçime Yön Verir”
N. J. Gimsing Onursal Profesör ve Köprü Tasarım Danışmanı, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Brovej, DK-2800 Lyngby, Danimarka
SBIC 2015’de 80 Bildiri Sunuldu
SBIC 2015, Çelik Köprüler konusunun Dünya’daki en önemli efsane ismi, Prof. Dr. Niels J. GIMSING’i Türkiye’ye getirdi.
Avrupa Çelik Yapı Tasarım Ödülleri SBIC 2015 Kapsamında Türkiye’de Sahiplerini Buldu
Törende projeleri izleyenler, çeliğin tüm özelliklerini ve güzelliklerini görme şansına kavuştular.
ECCS 60. Yılını İstanbul’da Kutladı
ECCS toplantıları ile Türkiye’ye gelen uzmanlar, Gala’da sempozyum katılımcılarıyla bir araya geldi.
SBIC 2015’in Keyifli Geceleri
Eşsiz İstanbul Boğazı’nda gezinen teknede Sempozyum Yemeği, ikinci gece Adile Sultan Sarayı’nda kokteyl ve Gala Yemeği, son gece ise Wyndham Grand Kalamış Marina Otel havuz başında ECCS Başkanlar ve Yöneticiler yemeği...

Makale


İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü Tasarım ve İnşaatı / J. Sørensen
İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, İstanbul şehir merkezinin 60 km güneydoğusunda yer almakta olup, yeni Gebze-Orhangazi-Bursa-İzmir otoyolunun Türkiye’nin kuzeyinde İzmit Körfezi üzerinden Marmara Denizi’ni geçmesini sağlayacaktır..
Diagrid Yapılar: Köprü Tasarımına Yaratıcı ve Umut Vaat Eden Bir Yaklaşım / N. Shaban ve A. Caner
Köprü tasarımında yaratıcılığın yenilikçi ve uyum sağlayabilen eylemleri, bina yapıları ile bir karşılaştırma yapıldığında görülebilir. Bundan dolayı binaların yapılandırılmasındaki yaklaşımların evrimi dahilindeki mevcut akım diagrid sistemlere yönelmiştir.

8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu Sonrasında ECCS Köprü Komitesi (AC3) Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Yılda iki kez üye ülkelerden birinde toplanan, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS - European Convention for Constructional Steelwork) AC-3 Köprü Komitesi (Bridge Committee), 8. Uluslararası Çelik Sempozyumu sonrasında 18 Eylül 2015 tarihinde TUCSA ofisinde toplandı. Bu yıl 22 Nisan 2015 tarihinde Paris’te toplanan ECCS Köprü Komitesi son toplantısını 18 Eylül 2015 Cuma günü yine Türk Yapısal Çelik Derneği evsahipliğinde İstanbul’da yaptı. Toplantıda öncelikle TUCSA tarafından 14-16 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Otel’de gerçekleştirilen “8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu” değerlendirildi. Bu yıl yapılan sempozyumun, yalnız sunulan bildiri sayısı açısından değil, aynı zamanda bildirilerin akademik değeri ve uygulamalara yönelik sunumları da kapsamış olması nedeniyle çok başarılı geçtiği değerlendirildi. Bu başarının devamı için, “9. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu”nun 2018 yılında ve takip eden Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumlarının da her dört yılda bir, Avrupa Çelik Köprüler Ödülleri ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. ECCS tarafından çelik köprülerin avantajlarını öne çıkaran projeleri ödüllendirmek amacıyla 2008 yılından itibaren (2014 hariç) çift yıllarda değişik kategorilerde gerçekleştirilen “Avrupa Çelik Köprüler Ödülleri” (European Steel Bridges Awards) yarışmasının şartnamesi belirlendi. Bu yıl ECCS Yarışmalarının uluslararası yarışmalar arasında en ön sıralarda yerini alması için yürütülen çalışmalar kapsamında, yarışmaya ECCS üyeleri dışında da uluslararası projelerin katılmasına olanak sağlanması kararlaştırıldı ve bunun için ilk kez “Uluslararası Köprü Özel Ödülü (International Bridge Special Award)” kategorisi oluştu¬ruldu. Diğer bir çalışma da, ECCS Tanıtım Kurulu Başkanı H. Yener Gür’eş’in 16 Mayıs 2014 tarihli toplantıda yaptığı öneri üzerine CTICM temsilcisi Daniel Bitar koordinasyonunda geliştirilen ve kısa adı WIN olan “The Use of Weathering Steel in Europe” Ar- Ge proje teklifinin 15 Eylül 2015 tarihinde RFCS’e sunulduğuna ilişkin bilgi paylaşıldı. Projenin amacı, atmosferik şartlardan kaynaklanan korozyona karşı boyalı ve galvanizli çelikten çok daha uzun yıllar dayanabilen hava şartlarına dayanıklı korten çeliğin kullanımının, bilinirliğinin artırılması ve kullanım esas¬larının geliştirilmesi oldu. Proje onaylandığı takdirde, 2016 yılı ortalarından itibaren piyasada Korten Çelik (Cor-Ten) olarak bilinen hava koşullarına dayanıklı çelik kullanımı konusunda kapsamlı bir çalışma başlatılacak, ECCS tarafından 2000 yılında yayımlanmış olan “The Use of Weathering Steel in Bridges” dokümanı güncellenecek, sağlanan gelişmeler Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilecek seminerler ve çalıştaylarla sektör ile paylaşılacak.
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton