TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 40 - Temmuz 2014

Editör


8. Uluslararası Çelik Köprü Sempozyumu’na Doğru…
Yılda iki kez üye ülkelerden birinde toplanan, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork - ECCS) Köprü Komitesi 15-16 Mayıs 2014 tarihlerinde Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ev sahipliğinde İstanbul’da toplandı.

Haber


ECCS Deprem Komitesi İstanbul’da Toplandı
Avrupa Yapısal Çelik Birliği Deprem Tasarımı Komitesi (TC-13) 30 Mayıs 2014 tarihinde Türk Yapısal Çelik Derneği ev sahipliğinde İstanbul’da toplandı.
Çelik Yapıların Deprem Tasarımı Kursu
Prof. Dr. Raffele Landolfo'dan Seismic Design of Steel Structures” kursu
Malezya ve Bangladeş Dış Ticaret Heyetleri TUCSA’yı Ziyaret Etti
Heyetlerin ziyaretinde Orta Asya ve Afrika bölgeleri olmak üzere çeşitli pazarlarda tarafların işbirliği yapması için fırsat yaratılması görüşüldü.
ENDECO’ya Teknoloji Ödülü
2014 yılında rekor Ar-Ge katılımıyla gerçekleşen yarışmada, 11. Teknoloji Ödülünü kendi klasmanında, Endeco Mühendislik Proje Müşavirlik’ e ait Ar-Ge firması olan Novitas Yapı Teknolojileri aldı.
TUCSA Genel Kurul Toplantısı
Türk Yapısal Çelik Derneği’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı, 19 Haziran 2014 Perşembe günü Altunizade Ramada İstanbul Asia Oteli’nde gerçekleştirildi.
“TUCSA Geleceğini Şekillendiriyor” Arama Çalıştayı
TUCSA’nın stratejisini yeniden belirlemek üzere üç aşamalı olarak planlanan çalışmanın birinci aşaması olan TUCSA Arama Anketi başarıyla sonuçlandı.

Yarışma


PROSteel 2014’ün Ardından
Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin yarıştığı 14. PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması sonuçlandı.

Teknik Makale


CE” İşareti ve Teknik Onay
Yönetmelikler, Uygulamalar ve Beklentiler

CE işareti, ilgili uyumlaştırılmış standart veya Avrupa Teknik Değerlendirmesi kapsamındaki temel karekteristiklere ilişkin olarak beyan edilen performansına uygun olduğunu teyit eden, tek işaretlemedir. H. Yener Gür’eş Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Söyleşi


Mimar Semra Uygur: “Çelik Yapabilmek İçin Üç Boyutlu Düşünmeyi Öğrenmiş Olmak Gerekiyor…”
Bizim ofisimizde bir anlayış vardır: Strüktür yapının ana elemanıdır, anatomik yapısıdır. O açıkta kalmalı. Onu kapatırsan o zaman çelik yapmanın da bir anlamı kalmaz...

Projeler


Asil Çelik Yeni Sürekli Döküm Tesisi
Asil Çelik'ten yurtiçinde üretimi olmayan ve tamamı ithal edilen ürünlerin üretimini yapacak tesis yatırımı
Herkes Bu Çelik Yapıyı Konuşuyor: Noxx
2013 yılında tamamlanan NoXX Apartmanı, önce mimari çevrelerin dikkatini çekmeye başladı. Ardından Ulusal Mimarlık Ödülü’nde “Yapı Dalı”nda ödüle değer bulunan NoXX Apatrtmanı’nı herkes konuşmaya başladı
İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali
Türk mimar ve mühendisleri tarafından tasarlanmış özgün ve estetik olması yanı sıra, deprem bölgesine yapısal olarak uyumlu ve fonksiyonel olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali yapısal çeliğe örnek bir uygulama. LEED Sertifikası için başvuru yapılan yapı, Türkiye’deki ilk LEED Sertifikalı havalimanı yapısı olacak...

Summaries


Towards 8th International Steel Bridges Symposium...
European Convention for Constructional Steelwork (ECCS) Bridge Committee, gathering twice in a year in a member country, convened in Istanbul on 15-16 May 2014 hosted by Turkish Construction Steel Association (TUCSA).
Course on Seismic Design of Steel Structures
“Seismic Design of Steel Structures” course was lectured by Prof. Dr. Raffele Landolfo
After PROSTEEL 2014
Winners of 14th PROSteel Steel Struc-ture Design Student Competition or-ganized by Turkish Construction Steel Association with the partnership and sponsorship of Borusan Mannesmann have been announced.
Everyone is Talking About This Steel Structure: NoXX Apartment
NoXX Apartment, with the start of utili-zation in 2013, initially attracted the archi-tectural community.
Izmir Adnan Menderes Airport New Domestic Terminal
Menderes Airport New Domestic Terminal, designed by Turkish architect and engineers and a unique and aesthetic structure, is presented to our country as an exemplary application to structural steel.
Statica Engineering. Architect Semra Uygur:
“One Must Have Learned to Think in 3-D to Construct in Steel …”

8. Uluslararası Çelik Köprü Sempozyumu’na Doğru…

ECCS Köprü Komitesi (AC-3) Başkanı’nın kısa süre önce istifası üzerine, son hazırlıklar komitenin bağlı olduğu ECCS Tanı¬tım İcra Kurulu (PMB) Başkanı H. Yener Gür’eş tarafından tamamlandı ve toplantı gerçekleştirildi. Daniel Bitar (Fransa), Prof. Dr. Lıi¬gino Dezi, Pavel Ryjáček (Çek Cum¬huriyeti), Niels Jørgen Gimsing (Da¬nimarka), Veronique Baes-Dehan (Belçika-ECCS Genel Sekreteri) yanı sıra Türkiye’den H. Yener Gür’eş, Sel¬çuk Özdil, Nuri Çelebi, Cenan Öz¬kaya, Cengiz Şahintürk, Didem Alp Ayhan’ın katılımcı olduğu toplantıda iki önemli konu üzerinde duruldu. Toplantının ilk gününde, ECCS tara¬fından 2000 yılında yayımlanmış olan “The Use of Weathering Steel in Bridges” dokümanının güncellenmesi görüşüldü. Türkiye’den mi¬safir uzmanların da katıldığı bu oturumda, korozyona karşı boyalı ve galvanizli çelikten çok daha uzun yıllar dayanabilen korten çeliğin kullanımının bilinirliğinin ve kullanım esaslarının açıklanmasının yararlı olduğu sonucuna varıldı. Gerekli dokümanın hazırlanması ve bilginin paylaşımı için bu konuda bir Avrupa Birliği projesi gelişti¬rilmesi prensip olarak benimsendi. Bu projenin hazırlıklarıyla ilgili koordinasyonun, CTICM temsilcisi Daniel Bitar tarafından koordine edilmesi kararlaştırıldı. Toplantının ikinci gününde görüşülen önemli konulardan biri: ECCS etkinlikleri kapsamında TUCSA tarafından 14-16 Eylül 2015 tarihle¬rinde İstanbul’da yapılması planlanan “8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu” idi. ECCS Köprü Komitesi’nin bu sempozyumu Tür¬kiye’de düzenlenmesini talep etmesinin en önemli gerekçesi, Türki¬ye’deki 3. Boğaz Köprüsü ve İzmit Köprüsü gibi büyük çelik köprü projelerinin yer almasıydı. Bu toplantı sonrasında Türk Yapısal Çelik Derneği hummalı bir ça¬lışmaya başladı. 14-16 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul’da ger¬çekleştirilecek “8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu”nda gündeme taşınacak konu başlıkları belirlendi. Sempozyumun Türkiye’ye yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesi için kollar sıvandı. Sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgileri www.sbic2015 ortamından takip edebilirsiniz. Türk Yapısal Çelik Derneği’nin süreli yayını Çelik Yapılar Dergisi olarak bu sempozyum hazır¬lıkları süresince sizlere bilgi sunaca¬ğız. Önce küçük bir hatırlatma: 14-16 Eylül 2015 tarihlerini şimdiden ajan¬danıza not edin lütfen! Saygılarımızla© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton