TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 41 - Eylül 2014

Proje
KAYSERİ SPOR TESİSLERİ15.000 m² inşaat alanı ile Türkiye’ nin spor kulüpleri arasındaki en kapsamlı ve en büyük tesisi
Proje Yeri: Kocasinan / Kayseri
Mimarlık Ofisi: SPDO

İşveren: Kayseri Spor Klübü

Yapım Tarihi: 2008 –2009

Arsa Alanı: 30.000 m2

Toplam İnşaat Alanı: 15.000 m2

Statik Projesi: Kongu Yapı

Elektrik Projesi: Sıla Mühendislik

Mekanik Projesi: METSİS

Ana Yüklenici: Kayseri Spor KlübüKayseri’nin gelişmekte olan ilçesi Kocasinan’da yer alan Kayserispor Tesisleri, çevresindeki diğer büyük tesislere örnek olacak nitelikte bir projedir. 15.000 m² inşaat alanı ile Türkiye’ nin spor kulüpleri arasındaki en kapsamlı ve en büyük tesisi olma özelliği vardır. Kayserispor Kulübü’ nün hedefi, bu tesisin yurtdışı takımları ve milli takım için kamp alanı olarak kullanılması ve şehrin tanıtımına katkı sağlamasıdır.

Tesiste idari bölüm, sporcuların kamp esnasında kalabilecekleri otel, yeme içme konaklama bölümü, yüzme, spa ve diğer ihtiyaçları karşılayabilecek sosyal alanlar bulunmaktadır. İdari bölümde yöneticilerin, antrenörlerin ve teknik idarecilerin ofisleri ile 250 kişilik bir konferans salonu bulunmaktadır. Ofis binalarindaki kat yüksekliği dört metredir. Binanın ön cephesi insanlarda merak uyandıracak şekilde tasarlanmıştır. Girişte büyük bir avlu oluşturulup tamamı çelik konstrüksiyon ile çözülmüştür. İdari binanın girişinde büyük bir galeri vardır. Ofisler ve holler galeriye bakacak şekilde ferah ve aydınlık bir çalışma ortamı sağlanmıştır.

Tesisin genel planlamasında çeşitli mahallerden bakıldığında Erciyes Dağı’nın görülmesine dikkat edilmiştir. Futbolcuların antrenman yaptıkları alan, Erciyes aksına oturtulmuş ve tesis bu aksı ortalayacak şekilde düzenlenmiştir. Tam ortada ana girişte büyük bir lobi planlanmış, tesise girenlerin antrenman yapan sporcular ve ardındaki dağ manzarası ile karşılanması düşünülmüştür. Bu girişin yer aldığı ana bina büyük bir otel mantığında planlanmıştır. Zemin katta gazetecilerle basın toplantısı yapılacak geniş bir alan, 250 kişi kapasiteli büyük bir restoran, sporcuların zaman geçirebilecekleri oyun alanları, futbolcular için ayrı bir restoran ve bir mutfak, üst katta da suit odalar bulunmaktadır.

Sosyal tesis kısmında açık ve kapalı havuz alanları, hamam, sauna, buhar banyosu, duş ve tuvaletler zemin katta yer alırken; birinci katta ise masaj, fizik tedavi ve muayene odaları ile çelik ayaklar üzerinde oturtulmuş 250 m²’ lik fitness alanı yer almaktadır. Burada spor yapanların hem Erciyes’i hem de antrenmandaki futbolcuları izleyebilmesi sağlanmıştır. Şehrin en büyük SPA’sı da bu merkezdedir.
Çelik Yapılar - Sayı: 41 - Eylül 2014
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton