TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 54 - Şubat 2018

Editör


Aydın BOYSAN Aramızda olsa da olmasa da her zaman TUCSA Onur Üyesi
Türkiye’ye çelik yapıların ilk örneklerini kazandıran Duayen Mimarımız Aydın Boysan’ı kaybettik.

Ajandam


Çelik Yapı Sektöründe 2017 Değerlendirmesi
2017 yılında kamu yatırımlarının artmasına karşılık, özel sektörün çelik kullanımı önemli ölçüde azalmış, dolayısıyla çelik yapı talebinde fazla bir artış olmamıştır.

Haber


YAÇEM AKADEMİ 2018 yılı ilk kursu İstanbul’da yapıldı
Kursu başarıyla bitiren 37 mühendis 28 Ocak 2018 tarihinde katılım belgelerini aldılar.
Genç Çatı Ustaları Yarışıyor
ÇATIDER), bu kez ‘Genç Çatıcılar’ yarışması ile sektörün en iyi çatı ustası ekibini belirleyecek.
Yüksek Fen Kurulu Şartnameleri Metal Bölümü Hazırlanıyor
TUCSA tarafından Metal Bölümü Şartnameleri konusunda yapılan hazırlıklar Ocak 2018 ayında Türkiye İMSAD ile paylaşıldı.
International Symposium on Corrosion and Surface Protection (CASP 2019)
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) ile koordineli olarak 22-24 Mayıs 2019 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek CASP 2019 uluslararası sempozyumu çalışmalarına devam edilmekte.
Köprü ve Tüneller İhtisas Fuarı
3. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı; 3 - 6 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Yarışma


ECCS Çelik Köprüleri Ödüllendiriyor
Avrupa Çelik Köprü Ödülleri (European Steel Bridge Awards) düzenleyen Avrupa Yapısal Çelik Biriliği ECCS, 2018 yılı için ECCS Çelik Köprü Ödülleri 2018 Şartnamesi’ni yayınladı.
Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2018 Başvuruları Başladı
Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından 11 yıldır düzenlenen “Ulusal Çelik Yapı Ödülleri” 2018 yılı başvuruları başladı.
SteelPRO 2018 ÇELİK YAPI TASARIMI ÖĞRENCİ YARIŞMASI
Türkiye’nin en uzun soluklu öğrenci yarışmalarından biri olan “Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması” nın 2018 duyuruları başladı.

Söyleşi


Y. Mimar Orhan ULUDAĞ:“Çeliğin Avantajları Tasarıma Yansımalı”
Uludağ Mimarlık Orhan ve Zeynep Uludağ ile çelik yapılar üzerine sohbet gerçekleştirdik bu sayımızda.

Projeler


Antalya'nın Çelik Konutları KNDU-AHK
Sürdürülebilir tasarım anlayışımız, günışığından maksimum düzeyde faydalanma ve dogal iklimlendirmeyi temel alarak kendi enerjisini üretebilen çevre dostu konutlar üretebilmeyi amaçlar.
ANITSAL ÇELİK AT FİGÜRÜ - AŞKABAT OLİMPİYAT STADYUMU
Günümüzde tasarlanan büyük yapıların işlevselliğin yanında bulundukları bölgeyi temsil eden ikonik bir sembol olabilmeleri konusunda da büyük bir gayretle çalışmalar yapılmaktadır.
Validebağ Konakları Satış Ofisi
Validebağ Konakları Satış Ofisi, ev sahibi olmayı düşünenlere sadece evi değil içerisinde yaşayacakları semti de deneyimleme fırsatı sunan tasarımı ve dikey formuyla satış ofisi yapıları arasında fark yaratıyor.
İstanbul Yeni Hava Limanı
Yazı: Hakan Türker ATAÇELİK

Summaries


KNDU-AHK Antalya
Project Location: Antalya, Turkey Architectural Design:Gökhan Avcıoğlu & GAD Structure Type: Residential
“Müze Salon” in Argos in Cappadocia
The space we call “Müze Salon”, a gathering space with a unique heritage as a linseed oil production facility, is located in the town of Uchisar in Cappadoccia,
MONUMENTAL STEEL HORSE FIGURE –ASHGABAT OLYMPIC STADIUM
Project Location: Ashgabat - Turkmenistan Owner: Government of Turkmenistan
Istanbul New Airport
Ataçelik is currently executing the steel construction manufacturing and installation works for portal, FLB stairs, radio towers and Unifree sections with Asteknolojik in Istanbul New Airport Project
M.ARCH. Orhan ULUDAĞ: “Advantages of steel need to be reflected to the design”
In Turkey, economy comes first, a development might be expected if the economic difference between reinforced concrete and steel structure is reduced.

Aydın BOYSAN Aramızda olsa da olmasa da her zaman TUCSA Onur Üyesi

Türkiye’ye çelik yapıların ilk örneklerini kazandıran Duayen Mimarımız Aydın Boysan’ı kaybettik. Bir yıl önce TUCSA Onur Üyesi plaketimizi kendisine verdiğimizde yaptığı konuşmayla bir kez daha hepimizin kalbinde taht kuran Aydın Boysan’ı camiamız hep TUCSA Onur Üyesi olarak da hatırlayacak.
 
Aydın Boysan’ın en kısa anlatımı: 1921 İstanbul doğumlu mimar ve gazeteci. 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Boysan, 2000’li yıllara kadar mimarlık mesleğini sürdürdü. Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucularından biri. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu, gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlayan Boysan, Türkiye’nin ilk çelik yapı örneklerinde de imzası olan bir Üstad. Hürriyet Medya Towers, Sütlüce Arçelik, Çayırova Arçelik Fabrikası, Gebze Nasaş Alüminyum Tesisleri, İpek Kağıt Fabrikası, Orhangazi Döktaş hemen akla gelen ülkenin ilk çelik endüstri yapısı örnekleri ve hepsi, daha fazlası Aydın Boysan imzalı çelik yapılar. Aydın Boysan’ın olduğu yerde her zaman inanılmaz bilgiler ve efsane nükteler vardır ya biz de nasiplendik Usta’dan...
 
Çelik Yapılar dergimiz için yaptığımız keyifli söyleşimizdeki sözleriyle uğurlayalım Usta’yı:“Çelik projesi yapabilmek için matematiğe yakın olmak lazım. Matematiğe yakın olmayan çeliği ezberler ama ezberlediği gibi yapar. Fikir olarak, kaynak olarak bir şey doğuramaz. Yurtdışındaki örnekleri görüp, yapılabilir olduğunu düşünerekten hep yeni şeyler, yeni marifetler yapmaya uğraştım ben, mesleki marifetler yapmak üzere çalıştım.”© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton