TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2021
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 27 - Mart 2011

Editör


10. Yıl…
10 yıllık bir zaman dilimi konu ne olursa olsun önemlidir. Çelik Yapılar Dergisi’nin ilk sayısı 2001 yılının Mart ayında yayınlandı. 10. Yılını dolduran Dergimiz, bu zaman içinde kayda değer bir başarı kaydetti. Çok kısa notlarla Derginin serüvenine bakacak olursak:

Haber


PROSteel 2011’e Yoğun İlgi
Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann Boru tarafından düzenlenen PROSteel 2011 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’na bu yıl 40 üniversiteden, 531 öğrenci, 166 grup oluşturarak ön kayıt yaptırdı.
Çelik Yapılar 2011 Ankara
Türk Yapısal Çelik Derneği-TUCSA’nın, TOSYALI HOLDİNG desteği ile düzenlediği Çelik Yapılar 2011 Ankara Toplantısı 21 şubat 2011 Pazartesi günü Ankara Hilton Oteli'nde geniş bir katılımla gerçekleşti.
34. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul ve EKODünya Fuarı 27 Nisan’da başlıyor…
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, 27 Nisan – 1 Mayıs 2011 tarihleri arasında, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi/ Büyükçekmece’de düzenleniyor.
ArcelorMittal Distribution Solutions’tan Osmaniye’ye Çelik Servis Merkezi
ArcelorMittal Distribution Solutions’ın yeni açılan Çelik Servis ve İşleme Merkezi Türkiye’nin Osmaniye ilinde faaliyete başladı. 80.000 m2’si kapalı olmak üzere antrepo alanları dahil toplamda 140.000 m2’lik bir alan üzerinde kurulu bu merkez AMDS’nin yüzey alanı olarak en büyük tesisi olup tesiste tüm yapısal çelik sac, levha ve profil işleme ve imalat olanakları sunuyor.

Söyleşi


“ÇELİĞİN VERMİŞ OLDUĞU KONFORU YAŞAMAK İSTİYORUM” - Durmuş DİLEKÇİ
Çelik Yapılar Dergimiz için mimarlarla söyleşiler yapmaya başladığımdan bu yana, yani 10 yıldır, mimarlarımızın tek bir malzeme üzerinden görüşlerini açıklamaktan pek hoşlanmadıklarını iyi biliyorum. Ama Çelik Yapı Sektörünün Türkiye’de gelişmesinin, olması gereken yerlere gelmesinin mimarlarımızın öncülüğüyle gerçekleşeceğine inandığımızdan, onların sektörümüz üzerine görüşlerini çok önemsiyoruz ve düşüncelerini bizlerle paylaşmaları için ısrar ediyoruz. Bu sayımızda da Mimarlık Dünyamızın önem
Ürkek, Korkak, Tedirgin! - Yusuf B. TIMBIR
Dergimizin tüm mimar röportajlarında okuyorsunuz...Mimar-Mühendis uyumsuzluğundan bahsediyoruz… Bu sayımızda Mimar Durmuş DİLEKÇİ söyleşisinde de açıkça dile getiriliyor bu konu.Bu sayımızda Mimar Durmuş DİLEKÇİ söyleşisinde de açıkça dile getiriliyor bu konu. DİLEKÇİ, düşüncelerini paylaşırken “Arada öyle mühendis arkadaşlarla karşılaşıyoruz ki, onları ayrı bir yere koyuyoruz” dedi ve isim vermesini istediğimizde de Yusuf TIMBIR adını verdi. Biz de hiç vakit kaybetmeden TIMBIR’ın kapısını çaldı

Proje


VAKKO Genel Müdürlük Binası Çelik Yapısı
Mimari çelik yapılar ekip olarak çalışmayı zorunlu hale getiren konulardır. VAKKO Genel Müdürlük Binası Çelik Taşıyıcı Sistem “Proje-İmalat-Montaj” çalışmaları bu ihtiyacın yaşandığı güzel bir uygulama oldu.
Sivas Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali
Sivas havalimanı terminal binası mimari projelerin revizyonu, elektrik mekanik, statik, altyapı projeleri ile mevcut sisteme entegreasyonu için gereken uygulama proje ve şartnamelerin hazırlanması işi

Firmalarımızdan


DORALP TEKNOLOJİK MONTAJ MÜHENDİSLİK İNŞAAT SANAYİ
1990 yılında kurulan Doralp Teknolojik Montaj Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. şti., 2011’e kadar Istanbul Maltepe’deki fabrikasında çelik yapı imalat ve montajında önemli projelere imza attı. Sanayi yapıları, fabrikalar, depolar, spor salonları, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar gibi alanlarda çelik yapı imalatları gerçekleştiren kuruluş, yurtiçinde ve yurtdışında çelik yapı projeleri gerçekleştirdi.

10. Yıl…

10 yıllık bir zaman dilimi konu ne olursa olsun önemlidir. Çelik Yapılar Dergisi’nin ilk sayısı 2001 yılının Mart ayında yayınlandı. 10. Yılını dolduran Dergimiz, bu zaman içinde kayda değer bir başarı kaydetti. Çok kısa notlarla Derginin serüvenine bakacak olursak:
- Derginin isim babası, yıllardır Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan Yener GÜR’Eş ti.
- İlk iki sayı siyah-beyaz olarak yayınlanabildi ve dergi kapaklarına çelik proje bulmakta zorlanıp, illüstürasyonlar kullanıyorduk.
- Derginin sektörde bir yerlere geleceğine inanan, bunun için hep yanımızda olup emek veren Yayın Koordinatörümüz Necati ÇELTİKÇİ, 10 yıldır yol göstericimiz oldu.
- 2005 yılına kadar maddi olanaksızlıklarla rutini yakalayamayan Dergi, Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI’nın girişimiyle Derneğin 3 ayda bir yayınlanan Süreli Yayını haline geldi ve yılda 4 sayı olarak yayınlanmaya başladı.
- 2006 yılında İngilizce özetler verilerek derginin uluslararası alanda da okunabilir olması sağlandı.
- Her zaman kapağında Türkiye’de üretilmiş çelik yapı projelerine yer vermeyi ilke edinen Dergi, tarihinde iki kez, iki önemli insanı kapağına taşıdı. İlkinde Derneğin Kurucusu Prof. Dr. Tevfik Seno Arda, İkincisinde de 2009 yılında ECCS Başkanı olan Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI Dergimize kapak oldu.
- Sektörün büyümesine paralel olarak Derginin sayfalarına sığmayan firmalarımız, ayrı bir ek olarak yayınlandı. KARDEMİR ve TOSYALI HOLDING ekleri Dergiyle birlikte yayınlandı.
- Sektör haberleri, sektörün etkin isimlerinin röportajları, sektör firmalarının tanıtımı, teknik makaleler, inceleme-araştırma yazıları gibi kapsamlı bir içerikle çıkan Dergide 10 yıl içinde 71’i yerli, 53’ü yabancı olmak üzere 124 çelik yapı projesi okura tanıtıldı…
Uzatıp gidebiliriz büyük bir keyifle böyle…10 yılda biriktirdiklerimiz oldukça fazla… Ama bununla zaman harcamak değil, her zaman olduğu gibi ileriye bakmak istiyoruz. İlk sayısından bu yana Dergimize verdiği ilanlarla destek olan Dernek üyesi firmalarımıza içten teşekkürlerimizi ilettikten sonra zengin bir içerikle hazırladığımız 10. Yıl sayımızla baş başa bırakalım sizleri..

Saygılarımızla
 

© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton