TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2021
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 33 - Ekim 2012

Editör


Kentsel Dönüşüm, Çelik Yapılar ve TUCSA Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu
Fazla söze gerek yok, Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yener GÜR’Eş’in sektör ilgililerine yaptığı çağrıya yer vererek dergimizle de destek olalım istiyoruz…

Haber


TUCSA YÖNETİM KURULU SAFRANBOLU'DA TOPLANDI
Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Yönetim Kurulu, Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI’nın Başkanlığı’nda toplandı.
KAMU MİMARİSİNDE AVRUPA’NIN EN İYİSİ
Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan’da inşa edilen Televizyon Kulesi ve Baht Köşkü “Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012”de Public Service Architecture (Kamusal Mimari) kategorisinde ödüle layık görüldü.
CITYSCAPE GLOBAL 2012’de TÜRKİYE’YE ÖDÜL…
Gayrimenkul alanında uluslararası yatırımcıları ve mimarları bir araya getiren en önemli buluşma olan Cityscape Global 2012’ye, Türkiye damgasını vurdu.
AVRUPA YAPISAL ÇELİK BİRLİĞİ - ECCS PORTEKİZ'DE TOPLANDI
Avrupa Yapısal Çelik Birliği-ECCS’in 2012 Yıllık Toplantısı 19-22 Eylül tarihleri arasında Portekiz’in Başkenti Lizbon’da gerçekleştirildi.
ECCS TANITIM KURULU BAŞKANI TÜRKİYE’NİN ADAYI, YENER GÜR’EŞ OLDU
Avrupa Yapısal Çelik Birliği-ECCS’in 21 Eylül 2012’de Portekiz’de yapılan Genel Kurulu’nda ECCS Tanıtım Kurulu-PMB Başkanlığına Türk Yapısal Çelik Derneği-TUCSA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. Yener GÜR’EŞ seçildi.

Kısa Kısa Ama Önemli


Hafif Çelik Yapılar Tasarım Kursu,
Yapısal Çelik Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Hafif Çelik Yapılar Tasarım Kursu 11-12 Ocak tarihlerinde yapılacak.
TUCSA - YAGESAD ile “Çelik İşleme Merkezi Projesi” İmzaladı
Yapısal Çelik Eğitim ve Araştırma Merkezi (YAÇEM); Yalova Gemi Sanayicileri Derneği (YAGESAD)’ın Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Yalova Çelik İşleme Merkezi Fizibilite Raporu” ihalesini kazandı.
ERBAA Belediyesi’ne Afette Dönüştürülebilir Pazaryeri Projesi
Depremler konusunda çalışmalar yapan Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA), geliştirmiş olduğu “Afette Dönüştürülebilir Çelik Yapılar” projesini T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem Araştırma Dairesi Başkanlığı’na sunmuş, sunulan proje uygulanabilir görülmüş ve beğeniyle karşılanmıştı.
TUCSA İlgili STK’lar İle Birlikte “Sektörel Yangın Güvenliği Platformu” Kuruluşunu Başlattı
Türk Yapısal Çelik Derneği, gerçekleştirdiği dizi toplantılarla Platform oluşumuna start verdi.

Yarışma


PROSteel 2013 ÇELİK YAPI TASARIMI ÖĞRENCİ YARIŞMASI
Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann Boru tarafından düzenlenen PROSteel 2013 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular başladı. Yarışmanın konusu "İlköğretim Okulu - 8 Yıllık" olarak belirlendi.
AVRUPA YAPISAL ÇELİK BİRLİŞİ 3. ÇELİK KÖPRÜ TASARIM ÖDÜLLERİ
İki yılda bir gerçekleştirilen ECCS Çelik Köprü Tasarım Ödülleri’nin bu yıl 3. kez yapıldı
MARGARET HUNT KÖPRÜSÜ (Dallas, ABD)
YOL, OTOYOL VE TREN YOLU KÖPRÜLERİ KATEGORİSİ ÖDÜLÜ
MAINE NEHRİ ÜZERİNDEKİ CONFLUENCE KÖPRÜSÜ (Angers, Fransa)
YOL, OTOYOL VE TREN YOLU KÖPRÜLERİ KATEGORİSİ TAKDİRNAME
SAVOUREUSE VİYADÜĞÜ (Belfort, Fransa)
YOL, OTOYOL VE TREN YOLU KÖPRÜLERİ KATEGORİSİ TAKDİRNAME ÖDÜLÜ
AKROBATEN KÖPRÜSÜ (Oslo, Norveç)
YAYA VE BİSİKLET KÖPRÜLERİ KATEGORİSİ ÖDÜLÜ
“SLINKY SPRINGS TO FAME” KÖPRÜ HEYKELİ (Oberhausen,Almanya)
YAYA VE BİSİKLET KÖPRÜLERİ KATEGORİSİ ÖDÜLLERİ, TAKDİRNAME
MARGIT KÖPRÜSÜ YENİLEME (Budapeşte, Macaristan)
ÖPRÜ YENİLEME KATEGORİSİ ÖDÜLÜ
OHRE NEHRİ ÜZERİNDEKİ R6 YOLUNDA YER ALAN KÖPRÜ (Nove Sedlo, Çek Cumhuriyeti)
KÖPRÜ YENİLEME KATEGORİSİ ÖDÜLLERİ, TAKDİRNAME

Söyleşi


Mimarlık Tarihçisi, Kuramcısı ve Eleştirmeni Prof. Dr. Uğur TANYELİ: “TÜRKİYE’NİN ÇELİKLE BARIŞMASI GEREKİYOR…”
Bir kitaptan yola çıktık, Prof. Dr. Uğur TANYELİ imzalı “Rüya, İnşa, İtiraz: Mimari Eleştiri Metinleri” kitabı, referansımız oldu. Bu kitabın tadında, Türkiye’de bu birikime sahip nerdeyse tek isim olan Mimarlık Tarihçisi, Kurmacısı ve Eleştirmeni Prof. Dr. Uğur TANYELİ ile geçmişimizi sorgulayıp, bugünlerimizi değerlendirelim istedik. Dünya’da ve Türkiye’deki çelik yapı tarihinden başlayarak günümüze kadar uzanıp neler oldu, ne değişti, anlamlandırmaya çalıştık…

Firmalarımızdan


PREKONS İNŞAAT SANAYİ
22 Yılda 3.500.000 m2'lik Üretim Referansı ve 50 Ülkeye 852’e Yakın Proje İle Çelik İnşaat Sektörünün Yıldız Kuruluşu: PREKONS İNŞAAT SANAYİ

Ürün


ÇEVRECİ PROJELER İÇİN, WOOLER
Çatı, dış cephe, yüzer döşemeler, ara bölme duvarlar; kazan ve tesisatlar olmak üzere birçok farklı alanda tercih edilen Wooler taş yünü, yapıları bina ömrünce bir zırh gibi koruyor.

Kentsel Dönüşüm, Çelik Yapılar ve TUCSA Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu

“Halk arasında Kentsel Dönüşüm Yasası olarak anılan 16/5/2012 tarihli ve 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri yeterince alınamadan çıkarılmış olmakla birlikte Çevre ve şehircilik Bakanlığı yetkilileri, bu kanuna ilişkin Yönetmeliklerin hazırlanması safhasında, üniversiteler, ilgili meslek örgütleri ve STK’lar dahil geniş bir taban kesiminin görüşlerine başvurulacağını bildirmişti.
Kentsel Dönüşüm Yasası’nın çıkarılmasından sonra, bu yasaya paralel olarak Çevre ve şehircilik Bakanlığı ile Belediyelere ilişkin yasalardaki düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Ancak, bu projenin nasıl uygulanacağına ilişkin yeterli açıklığın bulunmayışı nedeniyle birçok yetkin kurum ve kuruluş tarafından konu hakkında çeşitli yorumlar yapılmakta, teknik, finansal ve sosyolojik açılardan tereddütler dile getirilmektedir.
Türk Yapısal Çelik Derneği, yürürlükteki “Deprem Bölgesinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre yapılmamış riskli yapıların yenilenmesi veya güçlendirilmesini prensip olarak benimsemektedir. Ancak, Avrupa’da yıllar süren hazırlıklar ve planlamalar sonrasında hayata geçirilen benzer örnekler göz önüne alındığında, Türkiye’de de hazırlıkların benzer şekilde yapılmasının gerekli olduğuna inanmaktadır. Ayrıca, yapılacak yapıların ileride çağın gereklerine göre tekrar yıkılıp yenilenmemesi için, özellikle çevre ve sürdürülebilirlik açısından ölçütlerinin belirlenmesi ve yapılacak yapıların bu çağdaş ölçütlere göre gerçekleştirilmesi de büyük önem taşımaktadır.
Bu kapsamda, çelik yapı sektörüyle ilgili olarak; kamunun bu konudaki çalışmalarının doğru yönde gelişmesine destek olmak amacıyla, Kentsel dönüşümle ilgili mevcut durumun ve olası sorunların belirlenmesi, Sektörümüzün bu hızlı gelişme karşısında alması gereken önlemlerin saptanması, Bu konularla ilgili STK’lar, meslek kuruluşları ve üniversitelerle koordinasyonun tesisi ile gerektiğinde kamu kurumlarına sunulmak üzere teklif paketlerinin hazırlanması, amacıyla bir Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu oluşturulmasının yararlı olacağı değerlendirilmiştir.”
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton