TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
EUROCORR
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi

ÇELYÖK IS EVLVING TO YOUNG IRONWORKERS COMMUNITY (GENÇEL)

Based on the principle of "University students are the future of our industry", TUCSA established Constructional Steelwork Student Club (ÇELYÖK) in 2006. It was planned to evolve ÇELYÖK to Young Ironworkers Community (GENÇEL) considering that architects and engineers newly educated from schools need solidarity, networking and contact with prefessionals in the industry.
29.07.2020
 “Üniversite öğrencilerimiz, sektörümüzün geleceğidir” prensibini benimseyen Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) öğrencilere yönelik etkinliklerini yıllardır sürdürmektedir. Bu kapsamda, öğrencilerin mesleği daha iyi anlamalarına ve tanımalarına, sektördeki mimar ve mühendislerle diyaloglarını geliştirmelerine, eğitim ile sektöre ilişkin sorularına yanıt bulmalarına yardımcı olmak amacıyla çeşitli yarışmalar, fabrika ve şantiyelere teknik gezileri ve seminerler düzenlemektedir.  

 

Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı (2001-2016) döneminde mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencilerinin birlikte çalışmalarına olanak sağlayacak Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışmalarının ilki 2004 yılında Prof. Dr. Görün ARUN koordinasyonunda ve PROÇEL kısa adıyla düzenlenmiş olup her yıl tekrarlanmaktadır. Yarışma son yıllarda SteelPRO kısa adıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Yarışmayı takiben Prof. Dr. Gülay ALTAY tarafından 2004 yılında önerilmiş olan Çelik Yapılar Öğrenci Kulübü (ÇELYÖK) 1 Aralık 2006 tarihinde kuruldu. Üniversitelerin mimarlık, bölümü ile inşaat, makina, metalürji ve malzeme mühendisliği bölümü öğrencileri, meslek yüksekokullarının (MYO) yapısal çelik tasarım, imalat ve uygulaması ile ilgili bölümlerindeki öğrenciler gönüllülük esasına göre Çelik Yapılar Öğrenci Kulübüne katıldılar. 24 Şubat 2008 tarihi itibariyle, ÇELYÖK’e üye veren üniversite sayısı 28'e, üye sayısı 245'e, yılsonunda 300’e ulaşmıştır.

 

Öğrencilerin genellikle 3. veya 4. sınıfta üye olmaları ve kısa süre sonra da mezun olmaları nedeniyle kulübün sürdürülebilirliğini sağlamak zor olmaktadır. Mezun olan öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimlerden, çelik yapı ve yapısal çelik ile ilgili genç mimar ve mühendislerin bir süre daha benzer bir organizasyon içinde dayanışma, danışma, sektör paydaşlarıyla tanışma ve iletişim içinde olmalarının yararlı olacağı öğrenilmiştir.

 

Bu nedenle, hem öğrencilerin hem de yeni mezun genç mimar ve mühendislerin yararlanabileceği ve herhangi bir ücret ödemeden üye olabileceği bir topluluğun oluşturulması için TUCSA tarafından çalışmalara başlandı. Bu çalışmaların sonunda ÇELYÖK’ün kapsamı genişletilerek Genç Çelikçiler Topluluğu (GENÇEL) olarak yapılanması planlanmaktadır. Böylece,

·         Öğrenci etkinliklerinin ortak akılla Türkiye çapında sürdürülmesi mümkün olabilecek,

·         Yeni mezunlar birbirleriyle ve sektör paydaşlarıyla ilişkilerini geliştirebilecek,

·         Tüm GENÇEL üyeleri; TUCSA imkanlarından avantajlı olarak yararlanabilecektir.

 

GENÇEL yapılanması; öğrenci ve genç mühendislerin çelik yapılar konusunda tasarım, mühendislik ve yapım esasları ile malzeme bilgisi hakkında bilgi ve deneyimlerini arttırmayı, bireysel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmayı, teknik, etik ve sosyal bakımdan mesleki hayata hazırlanmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Üyelik Formu ektedir. Hazırlanmış olan GENÇEL Yönetmeliği 9 Eylül 2020 tarihinde Yönetim Kurulu onayını takiben yayımlanacaktır.

 

Bu çalışmamız her zaman sizlerden gelecek görüş ve önerilere açık olacaktır.

COMMENTS
WRITE A COMMENT
No comment has been made yet.
Please add your comment to make our content more valuable.
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton