TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 46 - Ocak 2016

Editör


ECCS & WSA: “Dünyada Çeliğin Yapılarda Kullanımı Artıyor”
Dünya Çelik Birliği - WSA ve Avrupa Yapısal Çelik Birliği - ECCS, dünyada çeliğin yapılarda kullanımının artacağına dikkat çekiyor. ECCS’in Tanıtım Kurulu Başkanı olan Türk Yapısal Çelik Derneği Başkan Yardımcısı Yener Gür’Eş, WSA’nın 2015 yılı başlarında çeliğin yapılarda kullanımını artırmak amacıyla ECCS’e işbirliği önerdiğini, 30 Haziran’da ilk toplantının yapıldığını, sonrasında 29 Eylül’de yeniden bir araya gelinerek bir çalışma ortamının oluşturulduğunu, bu programın eşbaşkanları olarak da Yener Gür’Eş ile birlikte WSA’dan Henk Reimnk’in seçildiğini ifade ediyor. Bundan sonra da 14 Aralık da Eylem Planı hazırlık toplantısı yapıldığını açıklıyor.

Haber


Batum Stadyumu Tasarımı Türkiye’den
Batum’um yeni yapılacak stadyumunun tasarımı Türkiye’den bir tasarımcı, Bahadır Kul Mimarlık ofisi tarafından yapıldı.
TAV’ın Adnan Menderes Havalimanı’na ABD’den Çevreci Sertifika
TAV İnşaat tarafından gerçekleştirilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, Türkiye’nin ilk Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasını alan havalimanı terminali olmayı başardı.
Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı
Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı 26-28 Mayıs 2016 tarihinde Ankara Congresium’da gerçekleştirecek.

Yapısal Çelik Günü


16’ıncısı da geride kaldı YAPISAL ÇELİK GÜNÜ
Çelik yapılar alanındaki tüm gelişmeler, yeni teknolojiler, çelik yapı projeleri Türk Yapısal Çelik Derneği’nin geleneksel etkinliği 16. Yapısal Çelik Günü’nde gündeme taşındı.

Makale


Çelik Yapılarda Yapısal Yangın Etkileri Ve Pasif Koruma
Gelişen teknolojinin getirdiği yeni malzemeler ve yapım teknikleri ile pek çok seçeneğin ve seçme olasılığının var olduğu karmaşık tasarım ve inşa süreçlerinin sonuç ürünü olan binalar, değişen mekansal ihtiyaçlar, kent merkezlerindeki sınırlı arazi koşulları ve/veya bazı simgesel kaygılar ile yükselirken ya da genişlerken, farklı görsel etkilerin arayışına da cevap vermektedir.

Projeler


Dakar Kongre Merkezi
Yazı: Onur GÜLEÇ / İnşaat Yüksek Mühendisi, Meinhardt Group - Türkiye Direktörü
Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası
Türkiye Noterler Birliği Binası’nın kullanıcıları için bir “iletişim ortamı” olarak planlanması, tasarım felsefesinin temelini oluşturmaktadır.

Kitap


Sektörün Hizmetine Üç Yayın
Hafif Çelik Yapı Tasarım Konstrüksiyon Uygulama / Büyük Açıklıklı Çelik Yapılar / Çizimlerle Bina Yapım Rehberi

ECCS & WSA: “Dünyada Çeliğin Yapılarda Kullanımı Artıyor”

Dünya Çelik Birliği - WSA ve Avrupa Yapısal Çelik Birliği - ECCS, dünyada çeliğin yapılarda kullanımının artacağına dikkat çekiyor. ECCS’in Tanıtım Kurulu Başkanı olan Türk Yapısal Çelik Derneği Başkan Yardımcısı Yener Gür’Eş, WSA’nın 2015 yılı başlarında çeliğin yapılarda kullanımını artırmak amacıyla ECCS’e işbirliği önerdiğini,  30 Haziran’da ilk toplantının yapıldığını, sonrasında 29 Eylül’de yeniden bir araya gelinerek bir çalışma ortamının oluşturulduğunu, bu programın eşbaşkanları olarak da Yener Gür’Eş ile birlikte WSA’dan Henk Reimnk’in seçildiğini ifade ediyor. Bundan sonra da 14 Aralık da Eylem Planı hazırlık toplantısı yapıldığını açıklıyor.  

Bu çalışma kapsamında 2016 için izlenecek yol önerisi: Paydaşların Oluşturulması
•  WSA tarafından, tedarik zinciri paydaşlarını bir araya getirerek kolaylaştırılmış çelik yapılar koalisyonunun yaratılması.
•  Tedarik zinciri projesine ilişkin çalışmaların tanıtımı ve koalisyon dağıtımı için kullanılması, uygulama örneklerinin toplanması, açık yönetmelik ve standartlar ile eğitim ve pazardaki promosyonun etkilerinin belirlenmesi.  

Tedarik Zinciri Geliştirmesi
• İstekli olan bölgelerdeki çelik yapılar dernekleri ve IPO’larla müştereken iki safhalı tedarik zinciri geliştirilmesi
•  Projenin tamamlanmasını kolaylaştırmak için bölgesel koalisyon olasılıkları geliştirilmesi
•  Bina sahipleri, mimarlar ve inşaat sanayi ile çok-katmanlı anlaşmaların tanıtımının yapılması
•  Tekrar modelleme, tekrar kullanım, geri dönüşüm ile binaların ileriye dönük sağlaması için yapılan tasarımların tanıtılması, çelik komponentlerinin oluşturulması

Etkileme & Eğitim
•  Mimarlara ve müeahhitlere tanıtılması, çelik yapılar dernekleri ve IPO’lar ile ortak sistemler düzenlenmesi, çelik üreticileri, tasarımcılar, mühendisler ve ana müteahhitlerin bilgilendirme ve belgelendirilmesi.  
•  Çelik çerçeve, betonarme, cam, izolasyonlu çelik çatı ve cephe panelleri gibi inşaat malzemelerinin optimum karışımı ile bina yapımının sağlanması
•  Çelik yapılar dernekleriyle teknik üniversiteler veya diğer uygun eğitim kurumları arasındaki bağlantının kuvvetlendirilmesi ve inşaat endüstrisi tarafından sponsorluk yapılmasının cesaretlendirilmesi
•  Açık yönetmelik ve standartların gelişmesinin desteklenmesi ve yaygınlaşmasının sağlanması
•  Teknik zorlukları ortadan kaldırarak personel niteliği ihtiyacının azaltılması, standart çözümler üretilmesi ve ortak birleşim tekniklerinin tanıtılması.

Çeliğin üretim ve tüketimi açısından oldukça önem taşıyan bu uluslararası organizasyonun çalışmalarını dergimiz aracılığıyla da takip ederek, bilgi ve gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.  

Sağlıklı, Mutlu bir 2016 yılı dileklerimizle ve Saygılarımızla...© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton