TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 44 - Temmuz 2015

Editör


8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu Arefesindeyiz ve Türkiye’de Köprü Adına Önemli Gelişmeler Yaşanıyor
Çok katmanlı, dev bir organizasyon olan SBIC 2015’in tüm detaylarını dergide okuyabileceksiniz.

Haber


TİM, TEMSAN’ı Ödüllendirdi
Türkiye İhracatçılar Meclisi “İhracaatın Yıldızları” Ödülleri’nde, TEMSAN Yapı ve Makina Endüstri A.Ş.’yi, gerçekleştirdiği çelik yapı ihracatları dolayısıyla ödüle layık gördü.
3. Uluslararası Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu Gerçekleştirildi
YAÇEM’in, ECCS Akademi ile koordineli olarak düzenlediği Uluslararası Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu’nun (Fire Design of Steel Structures Course) üçüncüsü tamamlandı.
Vefa, yurtdışında üretim tesisi kuracak
Vefa, bu yıl içinde Körfez Bölgesi’nde ve Afrika’da bir üretim tesisi kurmayı hedeflediğini açıkladı.
HEMPEL’den Devrim Gibi AR-GE: Aktiflendirilmiş Çinko Bazlı Boya
Çinko epoksilerde bulunan çinkonun yaklaşık üçte ikisinin kullanılmadığını fark ettiğimizde, çinko aktifleştirilmesi konusunda yeni bir teknoloji geliştirmeye karar verdik.
Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması PROSteel 15 Yılı Geride Bıraktı
11üniversiteden 26 ekibin katıldığı ve 98 öğrenciyi buluşturan yarışma, birbirinden ilginç ve güzel projeler arasında kıyasıya bir mücadele içinde geçti.
Sınırlı Kaynaklarla Sınırsız Olanaklar
100 yıldan fazla bir süredir çelik yapıları korumak için çalışan AkzoNobel, Türkiye’de artık daha aktif olacağını açıklıyor...

Panel


8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015
Ulusal ve Uluslararası Camiada Heyecanla beklenen TUCSA Organizasyonu: 8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015

Projeler


2015 ECCS Tasarım Ödüllü Projeler
Jüri, ECCS’in 2015 Avrupa Çelik Yapı Tasarım Ödülleri ölçütleri açısından yapılan değerlendirme sonucunda, değer bulunan üç projeden “Kayalar Kimya Yönetim ve Ar-Ge Merkez Binası” projesinin ECCS Ödülüne aday gösterilmesine karar verdi.
Nissibi Köprüsü
Deprem Bölgesinde Yerli Teknolojiyle Üretilen Gurur Köprüsü
TARİHE SAYGILI BİR DÖNÜŞÜM PROJESİ
Geçmişte yapılanlara saygılı, fakat kendi varlığını da hissettiren bir mimarlık anlayışı ile tamamlanmış dönüşüm projesi Santral 4 ve 6 No’lu Kazan Daireleri Mimarlık Fakültesi ve Kütüphane Dönüşümü
Açık Sahalar Spor Kompleksi
. Bu yeni kompleks stratejik bir alan içerisinde bölgenin kentsel dönüm noktası olarak mimari değer ve önemini arttırmaktadır.

Summaries


8th International Symposium on Steel Bridges (SBIC 2015) and Other Activities
Nissibi Bridge is operational now, erection of the most important pieces of Izmit Bay Bridge has been completed
International Steel Bridges Symposium, 14-16 September 2015
For the symposium, 170 abstracts form 36 countries have been received
Key-note Speakers
international well known speakers will be listened to during the symposium.
ECCS Celebrates 60th Anniversary in Istanbul
ECCS conveyed its regular annual meetings to Istanbul in conjunction with other activities which will be performed within the week of symposium.
3rd International Fire Design of Steel Structure Course Took Place
Third of the Fire Design of Steel Structures Course held in coordination with ECCS Academy founded by ECCS was held by Structural Steel Training and Research Center (YAÇEM) on 29-30 May 2015 in Bosphorus University.
TIM AWARDED TEMSAN
Turkish Exporters Assembly (TIM) awarded TEMSAN Yapı ve Makine Endüstri A.Ş., Turkey’s pioneer steel manufacturing company, in “Star Exporters” for their steel structure export activities as per the data of year 2014.
Steel Structure Design Student Competition PROSteel Awards Fulfilled 15 Years
Steel Structure Design Student Competition PROSteel, being one of the most long-running student competitions, fulfilled 15 years.
Bridge of Pride Manufactured with Local Technology in Seismic Zone Nissibi Bridge
issibi Bridge is a precedent for Turkish construction industry in terms of technical specifications with a series of firsts and innovations.
Open Fields Sports Complex
These dynamic lines also explain the function of the building.
A transformation project with respect to the past but also completed with an architectural intent of putting its existence forward Santral Boiler Rooms no. 4 and 6 Faculty of Architecture and Library Transformation
Located in Istanbul Bilgi University Campus, boiler rooms no. 4 and 6 were built in 1914. Silahtarağa Power Plant which was decommissioned and abondoned in 1983 in under protection order as industrial heritage and special structures along with other similar buildings.
Doğan Hasol
Doğan Hasol, a name to conjure with in Turkish architectural community with his design ideas, publications with putting his thoughts on paper, books and Yapı Endüstri Merkezi founded by the same: “Steel has the challenge of creating its own market”

8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu Arefesindeyiz ve Türkiye’de Köprü Adına Önemli Gelişmeler Yaşanıyor

Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) desteğiyle, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından 14 Eylül’de İstanbul’da yapılacak 8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015 hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Çok katmanlı, dev bir organizasyon olan SBIC 2015’in tüm detaylarını dergide okuyabileceksiniz.

SBIC 2015 Dünya’nın her yanında ilgi gördü. Bu ilginin önemli bir nedeni de Türkiye’de gerçekleşmekte olan köprü projeleri. Ülkemizde yapılan bu köprülerin birinin açılışı yapıldı ve biz de ülkenin bu gurur projesini dergimizin kapağına taşıdık. Türkiye’nin Üçüncü Büyük Köprüsü Nissibi ile ilgili teknik detayları da dergimizin içinde bulacaksınız.
 
Türkiye’deki köprü hareketliliği ile ilgili diğer çok önemli bir gelişme de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü’nün 2 Bin 600 Ton’luk stadyum büyüklüğündeki en büyük parçası “ağır kaldırma” yöntemiyle yerleştirildi. Güney Yaklaşım Viyadüğü’nün, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün güney ayağı otoyola bağlandı. Tabliye sabaha karşı orjinal proje geometrisindeki yerine oturtuldu. Milimetrik olarak çok yükseğe kaldırılan çelik köprü malzemeleri, günün her saatindeki ısıda gözlem altında bulundurularak bir çalışma ile montajlandı. 

Her aşaması çok önemli olan yapının viyadüğü 1123 metre ve 22 Bin 500 Ton ağırlıkla, Dünya rekorunu kırarak sürme yöntemiyle oluşturuldu. Aşılması gereken zorlu koşullarla birlikte ilerliyor proje. Yapı aslında 1,4 kilometre uzunluğunda yekpare bir tabliyeye sahip. Bu tabliye yapısının 124 metrelik son parçası yerleştiriliyor. Yaklaşık 33 Bin Ton çelik kullanılarak üretilmiş. En önemli vurgu yapılması gereken operasyonlardan biri, yapının 1123 metrelik kısmı itme yöntemiyle, sürme metoduyla yapıldı. Bu esnada da 22 Bin 500 Ton yekpare parçayı iterek bu alanda Dünya rekoru kırıldı. Proje tamamlandığında viyadüğü kullanarak köprüden geçen araçlar, 60 metre yükseklikten 13 metreye inerek otoyola bağlanacak.
 
Herhangi bir gecikme olmazsa 2016’nın ilk aylarında hizmete açılması planlanan bu devasa yapıya dikkatli bakmak bile, 8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015’in neden Türkiye’de yapıldığının kanıtı. Bu projeler Dünya’ya ve Türkiye’ye çok büyük deneyimler kazandırma fırsatı yaratıyor. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak ve içinde olmak için, Çelik Köprülerle ilgili her şeyi bir arada bulabileceğimiz SBIC 2015’i ajandanıza kaydedin.
 
Saygılarımızla
Temmuz 2015© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton