TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2021
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Yayınlar > Çelik Yapılar
Sayı: 44 - Temmuz 2015

Editör


8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu Arefesindeyiz ve Türkiye’de Köprü Adına Önemli Gelişmeler Yaşanıyor
Çok katmanlı, dev bir organizasyon olan SBIC 2015’in tüm detaylarını dergide okuyabileceksiniz.

Haber


TİM, TEMSAN’ı Ödüllendirdi
Türkiye İhracatçılar Meclisi “İhracaatın Yıldızları” Ödülleri’nde, TEMSAN Yapı ve Makina Endüstri A.Ş.’yi, gerçekleştirdiği çelik yapı ihracatları dolayısıyla ödüle layık gördü.
3. Uluslararası Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu Gerçekleştirildi
YAÇEM’in, ECCS Akademi ile koordineli olarak düzenlediği Uluslararası Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu’nun (Fire Design of Steel Structures Course) üçüncüsü tamamlandı.
Vefa, yurtdışında üretim tesisi kuracak
Vefa, bu yıl içinde Körfez Bölgesi’nde ve Afrika’da bir üretim tesisi kurmayı hedeflediğini açıkladı.
HEMPEL’den Devrim Gibi AR-GE: Aktiflendirilmiş Çinko Bazlı Boya
Çinko epoksilerde bulunan çinkonun yaklaşık üçte ikisinin kullanılmadığını fark ettiğimizde, çinko aktifleştirilmesi konusunda yeni bir teknoloji geliştirmeye karar verdik.
Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması PROSteel 15 Yılı Geride Bıraktı
11üniversiteden 26 ekibin katıldığı ve 98 öğrenciyi buluşturan yarışma, birbirinden ilginç ve güzel projeler arasında kıyasıya bir mücadele içinde geçti.
Sınırlı Kaynaklarla Sınırsız Olanaklar
100 yıldan fazla bir süredir çelik yapıları korumak için çalışan AkzoNobel, Türkiye’de artık daha aktif olacağını açıklıyor...

Panel


8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015
Ulusal ve Uluslararası Camiada Heyecanla beklenen TUCSA Organizasyonu: 8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015

Proje


2015 ECCS Tasarım Ödüllü Projeler
Jüri, ECCS’in 2015 Avrupa Çelik Yapı Tasarım Ödülleri ölçütleri açısından yapılan değerlendirme sonucunda, değer bulunan üç projeden “Kayalar Kimya Yönetim ve Ar-Ge Merkez Binası” projesinin ECCS Ödülüne aday gösterilmesine karar verdi.
Nissibi Köprüsü
Deprem Bölgesinde Yerli Teknolojiyle Üretilen Gurur Köprüsü
TARİHE SAYGILI BİR DÖNÜŞÜM PROJESİ
Geçmişte yapılanlara saygılı, fakat kendi varlığını da hissettiren bir mimarlık anlayışı ile tamamlanmış dönüşüm projesi Santral 4 ve 6 No’lu Kazan Daireleri Mimarlık Fakültesi ve Kütüphane Dönüşümü
Açık Sahalar Spor Kompleksi
. Bu yeni kompleks stratejik bir alan içerisinde bölgenin kentsel dönüm noktası olarak mimari değer ve önemini arttırmaktadır.

8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu Arefesindeyiz ve Türkiye’de Köprü Adına Önemli Gelişmeler Yaşanıyor

Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) desteğiyle, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından 14 Eylül’de İstanbul’da yapılacak 8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015 hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Çok katmanlı, dev bir organizasyon olan SBIC 2015’in tüm detaylarını dergide okuyabileceksiniz.

SBIC 2015 Dünya’nın her yanında ilgi gördü. Bu ilginin önemli bir nedeni de Türkiye’de gerçekleşmekte olan köprü projeleri. Ülkemizde yapılan bu köprülerin birinin açılışı yapıldı ve biz de ülkenin bu gurur projesini dergimizin kapağına taşıdık. Türkiye’nin Üçüncü Büyük Köprüsü Nissibi ile ilgili teknik detayları da dergimizin içinde bulacaksınız.
 
Türkiye’deki köprü hareketliliği ile ilgili diğer çok önemli bir gelişme de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü’nün 2 Bin 600 Ton’luk stadyum büyüklüğündeki en büyük parçası “ağır kaldırma” yöntemiyle yerleştirildi. Güney Yaklaşım Viyadüğü’nün, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün güney ayağı otoyola bağlandı. Tabliye sabaha karşı orjinal proje geometrisindeki yerine oturtuldu. Milimetrik olarak çok yükseğe kaldırılan çelik köprü malzemeleri, günün her saatindeki ısıda gözlem altında bulundurularak bir çalışma ile montajlandı. 

Her aşaması çok önemli olan yapının viyadüğü 1123 metre ve 22 Bin 500 Ton ağırlıkla, Dünya rekorunu kırarak sürme yöntemiyle oluşturuldu. Aşılması gereken zorlu koşullarla birlikte ilerliyor proje. Yapı aslında 1,4 kilometre uzunluğunda yekpare bir tabliyeye sahip. Bu tabliye yapısının 124 metrelik son parçası yerleştiriliyor. Yaklaşık 33 Bin Ton çelik kullanılarak üretilmiş. En önemli vurgu yapılması gereken operasyonlardan biri, yapının 1123 metrelik kısmı itme yöntemiyle, sürme metoduyla yapıldı. Bu esnada da 22 Bin 500 Ton yekpare parçayı iterek bu alanda Dünya rekoru kırıldı. Proje tamamlandığında viyadüğü kullanarak köprüden geçen araçlar, 60 metre yükseklikten 13 metreye inerek otoyola bağlanacak.
 
Herhangi bir gecikme olmazsa 2016’nın ilk aylarında hizmete açılması planlanan bu devasa yapıya dikkatli bakmak bile, 8. Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu SBIC 2015’in neden Türkiye’de yapıldığının kanıtı. Bu projeler Dünya’ya ve Türkiye’ye çok büyük deneyimler kazandırma fırsatı yaratıyor. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak ve içinde olmak için, Çelik Köprülerle ilgili her şeyi bir arada bulabileceğimiz SBIC 2015’i ajandanıza kaydedin.
 
Saygılarımızla
Temmuz 2015
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton