TR|EN
Actual Content
Newsletter
Casp 2022
Çelik Yapılar Extra
Tevfik Seno Arda Lisesi
Publications > Çelik Yapılar
Sayı: 30 - Aralık 2011

Editör


VAN DEPREMİ, ÇELİK YAPILARA KAMUNUN YAKLAŞIMI VE TUCSA
Van şiddetli depremlerle sarsıldı, şehir merkezi ve çevresindeki uygun olmayan yapılaşma, çok acı kayıplara neden oldu. Türkiye’nin deprem gerçeği konusunda çok uzun yıllardır ilgili tüm birimlere uyarılarda bulunan, çelik yapı teknolojisinin güvenliğini vurgulayan Türk Yapısal Çelik Derneği, yaşanan Van Depremleri sonrasında da bu çabalarını artırdı.

Haber


TUCSA İSTANBUL’UN KONGRE TURİZMİNE KATKISINDAN DOLAYI ÖDÜLLENDİRİLDİ
İstanbul Ticaret Odası, Dünya Kongre Turizmi sıralamasında 7. Sıraya yükselen İstanbul’a Uluslararası kongreleri kazandıran Dernek, Birlik, Kurum ve Kuruluşlara bu katkılarından dolayı plaket verdi.
CİHANGİR’DE ÇELİKLE RESTORASYON
Cihangir'de 1900’lü yılların başları yapılan ve uzun yıllar aynı aile tarafından kullanılan ahşap ev, çelik konstrüksiyon taşıyıcı sitem üzeri ahşap giydirme olarak restore edildi.
ÇELİĞE EMANET ETTİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZ MEZUN OLUYORLAR
Avrupa Yapısal Çelik Birliği-ECCS ve Türk Yapısal Çelik Derneği-TUCSA’nın ortak girişimiyle, 60’a yakın kuruluşun desteğiyle Türkiye’de Depreme Dayanıklı örnek okul olarak Kocaelin’de yapılarak Milli Eğitimin hizmetine verilen Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi, bu yıl ilk mezunlarını veriyor.
Kısa Kısa Ama Önemli...
Sektördeki önemli gelişmelerin altını çizen ana başlıklar...

Söyleşi


Mimar Cem SORGUÇ: "ÇELİKDE İŞ BİRAZ ANLAMAYA DÖNÜK, YAPTIKÇA, TECRÜBEN ARTTIKÇA KENDİNİ GELİŞTİREBİLİYORSUN"
Bir önceki dergi sayımızın mimar röportajını en üst jenerasyondan, Doğan Tekeli ile gerçekleştirmiştik. Bu sayıda ise genç bir mimar Cem Sorguç ile çelik yapılar üzerine sohbet ettik ve jenerasyon farkıyla görüşler ne derece değişiyor izlemeye çalıştık. CM Mimarlık ofisiyle mimarlık çalışmalarını sürdüren Cem Sorguç’un yayıncılığı da yakın bir isim olması, Açık Radyo programcılığı ve efsanevi Roll Dergisi ekibinden olması, söyleşimize boyut kattı…

Projeler


İTÜ TOPLUM BİLİM PARKI HAVACILIK MÜZESİ
Toplumun her kesiminden kullanıcıya ve özellikle de gençlere havacılıkla ilgili bilgilendirme ve tanıtım yapmak amacıyla hazırlanan müze gereksinim programı yaklaşık 3000 m2 kapalı alan ile açık sergileme alanlarından oluşmaktadır. Ziyaretçilerin havacılığın tarihsel gelişimi konusunda bilgilendirilmesi, hava araçlarının tanıtılması, havacılıkla ilgili son teknolojik gelişmelerin ziyaretçilere aktarılması müzenin temel hedefi.
BEYOĞLU’NUN SINIOSSOGLOU APARTMANI ÇELİKLE SALT BEYOĞLU’NA DÖNÜŞTÜ
Orijinal adı Siniossoglou Apartmanı olan altı katlı bina, İstiklal Caddesi üzerinde 1850-1870 yılları arasında 19.yüzyıl mimari üslubunda inşa edilmiştir. İki bloktan oluşan çelik putrelli, volta döşemeli, tam kagir bir yapıdır. Özgün işlevinin cadde kotunda ticaret, üstündeki katlarda konut olduğu anlaşılan yapının, Beyoğlu’nun konut alanı olarak kullanımının azaldığı dönemlerden itibaren iş-hanı, büro, sanat galerisi, parti il başkanlığı işlevlerini üstlenmiştir.
Meysu Outlet Center
Kayseri’deki ilk kompozit döşemeli çelik bina olma özelliğini taşıyan Meysu Outlet Center alışveriş merkezi projesi, Kayseri merkezli Gülsan Gıda A.ş. tarafından Nisan 2011’de eski Meysu tesislerinin bulunduğu arsada hayata geçirildi. Statik tasarımı Onur Güleç Proje Müh. ve Dan. Ltd. şti. tarafından üstlenilen projenin mimari projesi Kasım Balcı (YapıTasarım, Kayseri) tarafından hazırlanmıştır. ArcelorMittal Distibution Solutions - Rozak Demir Profil projedeki yapısal çelik elemanları tedarik etmiş, 3 Ender İnşaat (Kayseri) çelik imalat ve montajı yapmıştır.

Firmalarımızdan


Vefa Grup İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit: VEFA, 50’yi aşkın ülkeye yaptığı ihracatla dünyayı şantiyeye çevirdi
Türkiye’de, prefabrike ve hafif çelik yapı sektörünün öncü isimlerinden biri olan Vefa Group, bünyesinde bulunan Vekon, Steelife, Nestavilla, Neopan ve Profacto gibi beş markasıyla, bireysel ve endüstriyel anlamda ürün ve hizmet üretiyor. Faaliyetlerine 1990 yılından bu yana devam eden Vefa Group elliyi aşkın ülkeye ihracat yapıp, birçok ülkede çözüm ortaklıkları kurarak, uluslararası çapta projeler yürütüyor.
Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın: "Çelik Yapılar denetimsizlik ve bina kalitesi sorunlarına karşı ideal bir çözüm."
Steelife’ın Genel Müdürü Bülent Aydın, Van’da yaşanan son depremlerden sonra teknolojik bir yapı sistemi olan çelik yapılara dikkat çekerek, deprem kuşağında yer alan Türkiye için hafif çelik yapı sisteminin vazgeçilmez olduğunu kaydediyor.

VAN DEPREMİ, ÇELİK YAPILARA KAMUNUN YAKLAŞIMI VE TUCSA

Van şiddetli depremlerle sarsıldı, şehir merkezi ve çevresindeki uygun olmayan yapılaşma, çok acı kayıplara neden oldu. Türkiye’nin deprem gerçeği konusunda çok uzun yıllardır ilgili tüm birimlere uyarılarda bulunan, çelik yapı teknolojisinin güvenliğini vurgulayan Türk Yapısal Çelik Derneği, yaşanan Van Depremleri sonrasında da bu çabalarını artırdı.
Yazılı ve görsel medya kanallarıyla durumu değerlendiren ve önerilerini sunan TUCSA Yönetimi, Milli Eğitim Bakanı Danışmanı ve aynı zamanda Başbakan Danışmanı olan Hüseyin Besli, Bakanlık Yatırımlar ve Tesisler Daire Başkanı Salih Altunay ve Grup Başkanı Mustafa Murat ile görüşerek, öncelikle Van bölgesinde, sonrasında da tüm Türkiye’de okulların çelik taşıyıcılı olarak yapılmak suretiyle depremde can kayıpların önüne geçilmesi konularını gündeme getirdi.
İlk aşamada; okul, öğretmenevi, öğretmen pansiyonu, spor salonu gibi yapıların, metrajları ve muhtemel bedellerini de içeren tip projeleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na yardımcı olacağını açıklayan TUCSA Yönetimi, ihaleye hazırlık safhasında istenirse teknik destek verebileceğini, Van’da bağışçılar tarafından yapılacak projelerin standartlara ve yapı yönetmeliklerine uygunluk açısından kontrollerini yapmayı üstlenebileceğini açıkladı.
Bu toplantının ilk sonuçları Çanakkale’den geldi. Çanakkale ilinde okul yaptıracak olan bir hayırsever aile Derneğimizle temasa geçerek destek aldı.
İstanbul'un depreme hazırlık çalışmalarının konuşulduğu İlçe Belediyeleri İle Deprem Odaklı Koordinasyon Toplantısı’nda, "ortak bir komisyon kurarak her ilçede risk taşıyan binaların tespit edileceğini ve kentsel dönüşüme başlanacağını" ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a bir yazı gönderilerek, oluşturulacak Deprem Bilinçlendirme Çalışması Komisyonu’nda bünyesindeki çelik yapı müteahhitleri, imalatçıları, çelik üreticileri, çelik yardımcı malzeme üreticileri ve 62 akademisyen üyesiyle Türk Yapısal Çelik Derneği’nin görev alarak hizmet vermeyi arzu ettiği ifade edildi.
Umuyoruz ki, artık bir şeyleri değiştirebiliriz...

Saygılarımızla...
© 2014 - Turkish Constructional Steelwork Associaton